2. května 2007 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Luxus míří na Moravu

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Reprofoto

PRAHA  Bohatým turistům, kteří si cestování bez nejluxusnějšího ubytování nedokáží představit, se otevírá cesta na Moravu. Tam totiž v dohledné době přibude několik pětihvězdičkových hotelových zařízení najednou. Zatím je zde jediný – Holiday Inn v Brně.

„Půjde o investici přesahující dvě miliardy korun,“ odhadl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.  Morava tím začne dotahovat Čechy, neboť počet pětihvězdičkových, tedy nejluxusnějších hotelů, v této části republiky dosud převažoval. „Nejbohatší turisté se proto Moravě spíše vyhýbali a soustředili se převážně do Prahy, Karlových Varů, Mariánských lázní a Českého Krumlova. V těchto městech se koncentrují téměř veškeré pětihvězdičkové hotely v Česku,“ zdůraznil Tomio Okamura.

Všechny čtyři komplexy se staví v Brně. Měly by se otevřít již příští rok. Prvním z aktuálních projektů je luxusní jedenadvacetipodlažní čtyřhvězdičkový hotel vedle řeky Svratky u Heršpické ulice. „Jde o stavbu za čtyřicet milionů eur,“ uvedl Remon Vos, zástupce developera nizozemské CTP Invest. Zatím odmítl potvrdit, kdo je investorem, ale podle informací LN má o celý komplex zájem řetězec hotelů Hilton.

V druhém případě jde o přestavbu. Pětihvězdičkový hotel bude v centru na Zelném trhu. Čtyř až pětihvězdičkový hotel vznikne rovněž na brněnském Šilingrově náměstí. Jedná se také o přestavbu, a to historické budovy Městského dvora.

Ještě předtím však bude opět v moravské metropoli vedle galerie Vaňkovka dokončen další luxusní čtyřhvězdičkový hotel, který bude mít jedenáct podlaží a bazén na střeše. „Jde o projekt za 650 milionů korun. Součástí hotelu jsou kanceláře a obchody,“ poznamenal zástupce investora Radek Konečný.

Důvod pro popsanou výstavbu je především ten, že poptávka po drahých hotelech každoročně roste. Loni přespal v nejluxusnějších českých ubytovacích zařízeních každý desátý zahraniční turista. V roce 2006 navštívilo Českou republiku 6,5 milionu zahraničních turistů, z toho 659,5 tisíce jich přespalo v nejdražších pětihvězdičkových hotelech. Z údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur vyplývá, že cena v takovém hotelu se běžně pohybuje od pěti tisíc a více korun za noc.

Tomio Okamura rovněž zdůraznil, že Morava absencí luxusních hotelů trpěla, a v příštím roce lze čekat změnu. Luxusu se ale nevyhýbají ani Češi. „Zajímavé je, že loni přespalo v pětihvězdičkových hotelech i 43,5 tisíce českých občanů, což je velice dobrý signál vzrůstající životní úrovně občanů Česka,“ uvedl Okamura.

Najdete na Lidovky.cz