4. ledna 2013 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lyžařka Neumannová láká na rybí tuk zdarma. Nakonec zaplatíte tisíce

Kateřina Neumannová doporučuje tablety s rybím tukem od společnosti NaturaMed | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Neumannová doporučuje tablety s rybím tukem od společnosti NaturaMed | foto: naturamed.cz

PRAHA Řada lidí v posledních dnech objevila ve svých poštovních schránkách leták s Kateřinou Neumannovou, která doporučuje kapsle s rybím tukem. Firma NaturaMed Pharmaceuticals nabízí balení tohoto zdraví prospěšného produktu za 0 korun. Málokdo si ale všimne drobné poznámky, že objednávkou se zákazník zavazuje k pravidelnému měsíčnímu odběru, který se pořádně prodraží.

Malé červené kapsle jsou podle letáku NaturaMed výborné na srdce, mozek, klouby a pozitivně mají ovlivňovat krevní tlak, hladinu cholesterolu a imunitní systém.

Ty, co o úžasných účincích přípravku pochybují, pak přesvědčuje usměvavá Kateřina Neumannová. „Doporučuji všem, kteří nejedí často tučné ryby, užívat kapsle OmegaMarine Forte každý den,“ vzkazuje lyžařka zájemcům o zdravý životní styl.

Nabídka se na první pohled zdá velmi výhodná, můžete si objednat zkušební balení zdarma a pak se rozhodnout, zda v odběru pokračovat, nebo ne. Tak jednoduché to ale není.

Inspekce o NaturaMed

„Lidí, kteří si na praktiky této firmy stěžují, je mnoho. SZPI eviduje 68 podnětů ke kontrole, několik dokonce ze Slovenska, neustále však přicházejí další. Mnozí lidé také volají a žádají SZPI o radu, neboť jim firma vyhrožuje exekutorem,“ psala Státní zemědělská a potravinářská inspekce o společnosti NaturaMed v květnu 2010.

Pokud si totiž důkladně pročtete drobné písmo a důmyslně skryté „hvězdičky“, zjistíte, že se objednávkou upisujete do takzvaného „věrnostního programu“, který spočívá v pravidelném odběru měsíční dávky kapslí za 299 korun.

Stačí si přečíst podmínky, hájí se Neumannová

Přestože na pochybné praktiky společnosti NaturaMed si lidé stěžují už léta, sama Neumannová nevidí v obchodní spolupráci žádný problém. „Jsem dohodnutá na využití mé podobizny na podporu Omega-3 mastných kyselin a já na tom nevidím nic špatného, protože jsou to věci, které standardně používám,“ řekla bývalá běžkyně serveru Lidovky.cz. Zároveň ale dodala, že s formou nabídky nemá nic společného.

Letáky prý Neumannová viděla a podmínky jsou podle ní zřejmé. „Pokud si je někdo nepřečte... Těžko můžu komentovat strategii NaturaMedu, ale já si myslím, že pokud si na ně někdo stěžuje, tak na to má samozřejmě právo, ale já si myslím, že když si přečte podmínky, tak to tam najde,“ míní Neumannová.

Vysvětlení obligátní hvězdičky u slova zdarma byste na webu NaturaMed hledali marně.

Vysvětlení obligátní hvězdičky u slova zdarma byste na webu NaturaMed hledali marně.

Negativní reakce od nespokojených zákazníků prý zatím nezaznamenala. „Naše spolupráce trvá od loňského podzimu, takže je vlastně na začátku. Pokud by nedodržovali smluvní vztahy, tak bych zvažovala nějaké kroky, ale zatím nemám jakýkoliv důvod cokoliv řešit,“ dodává olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích.

Smlouva na propagaci potravinových doplňků NaturaMed platí podle Neumannové dva roky a dostala za ní „běžnou“ odměnu. Není přitom jedinou známou osobností, která produkty NaturaMedu propaguje.

Patří mezi ně také například polský biatlonista Tomasz Sikora nebo herečka Květa Fialová. Produkty propaguje také nadace Rakovina věc veřejná.

Nekalé praktiky řešila inspekce

Stížností na pochybné praktiky NaturaMedu je na spotřebitelských webech a seznamech nepoctivých společnostech nepočítaně. Už před dvěma lety si českobudějovickou firmu posvítily také úřady.

ČTĚTE TAKÉ:

„Firma se dopouštěla klamavých praktik tím, že při nabízení svých produktů uváděla důležité informace nejednoznačným a nesrozumitelným způsobem,“ stojí ve zprávě Státní zemědělské a potravinářské inspekce z května 2010.

„Společnost také po některých zákaznících vyžadovala úhradu za balení, které si dotyční dle svých slov nikdy neobjednali či je dokonce v některých případech ani nikdy neobdrželi, popřípadě firma požadovala po zákaznících, ať jim tato neobjednaná balení pošlou zpět,“ přibližovala inspekce provinění firmy, se kterou zahájila správní řízení.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!