1. prosince 2010 14:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Má vaše autobusová linka zpoždění? Budete mít nárok na odškodnění

Řidič autobusu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič autobusu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Lidem, kteří jezdí v EU dálkovými autobusy, se zřejmě zvýší práva na kompenzace za případné zrušení či zpoždění jejich cesty. Členské státy a Evropský parlament se totiž dohodly na kompromisním znění nařízení, které řeší náhrady v autobusové dopravě.

Dohodu nyní musí potvrdit ještě Rada EU zastupující členské země bloku i celý Evropský parlament. V obdobných případech, když se v takzvaném smírčím řízení podaří dosáhnout kompromisu, to nicméně většinou bývá spíše formalita.

Nařízení, na jehož kompromisním znění se státy a europoslanci ve smírčím řízení dohodli, také počítá s kompenzacemi v případě ztráty či zničení zavazadel (až 1200 eur na jeden kus) či pro případ smrti či zranění cestujícího (až 220.000 eur na cestujícího).

V případě zrušení či zpoždění delším než dvě hodiny musí přepravci nabídnout možnost volby mezi pokračováním v jízdě, změnou trasy či jinou formou náhrady, píše se v prohlášení k úterní dohodě. Pokud tak neučiní, má cestující práva kromě náhrady ceny jízdenky ještě na kompenzaci ve výši poloviny ceny jízdenky.

V případě, že cesta plánovaná na více než tři hodiny je zrušena či zpožděna na odjezdu o 90 a více minut, by přepravci v případě potřeby museli nabídnout cestujícím občerstvení či ubytování (do 80 eur na noc a člověka) po dobu maximálně dvou nocí. V případě ubytování se to ale nevztahuje na případy, kdy jsou cesty zrušeny kvůli špatnému počasí či přírodním katastrofám či neštěstím.

Země EU původně chtěly, aby pravidla platila jen u cest delších než 500 kilometrů. Nakonec to bude jen 250 kilometrů. V některých případech se ale budou vztahovat i na kratší cesty.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVIZOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč