15. května 2012 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Maďarsko pro turisty zlevnilo. Nejdražší je Británie

Maďarská vlajka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarská vlajka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští turisté si díky vývoji kurzu koruny nejvíce polepší v Maďarsku. Právě tady totiž kupní síla Čechů stoupla o desetinu a turista si tak pořídí za 1000 korun zboží v přepočtu za 1180 korun. Nejlevněji je v Bulharsku, nejdráž ve Velké Británii.

Vyplývá to ze studie UniCredit Bank mezi 13 turistickými destinacemi.

ČTĚTE TAKÉ:

V Turecku si letos turista pořídí za 1000 korun zboží v přepočtené hodnotě 1520 korun a v Bulharsku 1551 korun. Nejdráž se letos nakupuije ve Francii a Velké Británii, kde za českých 1000 korun dostanou letos ekvivalent ve výši 720 korun, respektive 650 korun. V nejoblíbenější turistické destinaci Chorvatsku si český turista pořídí za tisícikorunu zboží a služby za 1067 korun.

Náklady na dovolenou klesly o 1,5 procenta

Mezi země, které pro Čechy meziročně zdražily, patří Egypt, Velká Británie, Slovensko a Itálie. Naopak levněji než loni je vedle Maďarska třeba i v Chorvatsku, Turecku, Řecku a Španělsku. V celkovém průměru si čeští turisté polepšili. Náklady na jejich dovolenou poklesly o 1,5 procenta, když letos za tisícikorunu koupí zboží a služby za téměř 964 korun.

Loni přitom podle studie cestovali Češi nejméně do zahraničí od roku 2006. Své cesty proti předchozímu roku omezili o 1,6 procenta a ve srovnání s rekordním rokem 2008 klesl počet výjezdů o téměř 15 procent. Chorvatsko si upevnilo postavení českými turisty jako nejoblíbenější destinace.

Čeští turisté se loni začali znovu vracet do Španělska a Francie. Naopak největší propad zájmu zaznamenal nepokoji zmítaný Egypt. Zájem Čechů klesá také o dovolenou na Slovensku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz