30. prosince 2007 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Madeta uzavře dva závody

Mléko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mléko. | foto: Lidové noviny

PRAHA/ČESKÉ BUDĚJOVICE Největší česká mlékárna, společnost Madeta, uzavře své provozy v Českých Budějovicích a Strakonicích. Reaguje tak krok mlékařského a hospodářského družstva Jih, které firmě vypovědělo koncem prosince veškeré dodávky mléka.

Většinu zaměstnanců z těchto závodů chce Madeta převést do jiných provozů, o práci by tak nemělo přijít více než 200 lidí. Ve svém večerním zpravodajství to včera uvedla Česká televize.

"Dostali jsme písemnou výpověď z dodávky mléka od družstva Jih," potvrdil generální ředitel Madety Milan Teplý. Podle představitele Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeňka Houšky dodávky mléka pro Madetu budou pokračovat do 31. března 2008. Podle jeho slov jim v Německu nabídli za litr mléka o 1,40 Kč více než v tuzemsku. Podle televize by tak do Německa mělo denně téct až 900.000 litrů suroviny.

"Bereme toto stanovisko jako definitivní a začneme nakupovat levnější mléko v zahraničí. Naše provozy dva, a to v Českých Budějovicích a ve Strakonicích zaniknou," dodal Teplý. Podle Houšky však přerušení dodávek není definitivní a jsou nadále připraveni jednat. Podle informací České televize by se poslední setkání mělo uskutečnit ve druhém lednovém týdnu. Madeta je největší zpracovatel mléka v ČR. Za rok zužitkuje více než půl miliardy litrů, což je pětina celkové produkce v zemi. Firma na trh dodává 239 druhů mléčných výrobků, z nichž čtvrtinu prodá do zahraničí, například Libanonu, Spojených arabských emirátů, Ruska a států EU.

Madeta má nyní osm poboček - v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Plané nad Lužnicí, Strakonicích, Pelhřimově, Prachaticích a Řípci. Největší zpracovatel mléka v kraji zaměstnává necelých 1500 lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz