24. ledna 2008 10:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Majitel KB přišel o sedm miliard eur

Komerční banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komerční banka. | foto: Lidové noviny

PAŘÍŽ Vlastník Komerční banky, francouzská skupina Société Générale, má pramalý důvod k radosti. Podvod a krize hypotečního trhu v USA ji připravily dohormady asi o sedm miliard eur.

Kvůli podvodnému jednání obchodníka Sciété Générale přijdou banky asi 4,9 miliardy eur (zhruba 128 miliard Kč). Kvůli situaci na trhu odepíše dalších 2,05 miliardy eur.

Svým rozsahem jde o jeden z největších finančních podvodů v historii, i když Société Générale podle dostupných informací zatím nedala státním orgánům podnět k vyšetřování. "Na hospodářské výsledky Komerční banky to nebude mít vliv," řekla bez dalších podrobností mluvčí banky Romana Ondrušková.

Na finančních trzích se v minulých dnech spekulovalo, že jedna z velkých evropských bank bude mít kvůli krizi v části hypotečního trhu v USA vysoké ztráty. Analytici nejčastěji poukazovali právě na Société Générale, která se ale ke spekulacím odmítala vyjádřit.

Část analytiků tvrdí, že k poklesu evropských burz v minulých dnech částečně přispěly i tyto obavy. Société Générale podle agentury AFP nyní pracuje na posílení bilance. K tomu je připravena zvýšit své základní jmění asi o 5,5 miliardy eur. Generální ředitel Daniel Bouton údajně nabídl rezignaci, představenstvo ji ale odmítlo.
Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?