Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Majitelé lesů si loni výrazně polepšili

PRAHA Vlastníci lesů loni zvýšili zisk z hektaru v průměru o více než polovinu na 752 korun. Výrazné zlepšení výsledků vykázaly státní i soukromé lesy, naopak v obecních lesích byl profit na hektar v průměru menší než v předchozím roce, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství.

Výsledky byly ovlivněny především růstem výnosů, na nichž se 60 procenty podílely tržby za prodej surového dříví. Ty vzrostly díky vyšším cenám dřeva, uvedlo ministerstvo zemědělství.

Nejvyšší hrubý zisk loni vykázaly vlastníci soukromých lesů, kteří vydělali v průměru 847 korun z hektaru před zdaněním proti 678 korunám v předchozím roce.

Ve státních lesích činil hrubý profit 750 korun na hektar a meziročně se prakticky zdvojnásobil. Naproti tomu v obecních lesích se projevil pokles na 615 korun proti předchozím 674 korunám na hektar.

V letech 2003 a 2004 byly podle ředitele České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Jiřího Kořínka ceny dřeva v Evropě poměrně nízké, hlavně kvůli nadbytku, který způsobily kalamity. To se loni neopakovalo, naopak se uváděly na starém kontinentu do provozu další velké zpracovatelské kapacity a ceny během roku rostly.

Letos růst cen pokračuje, což souvisí i s tím, že se probouzí ekonomika hlavně v Německu, uvedl Kořínek. Letošek by tak podle něj mohl být pro lesní hospodářství výnosově ještě lepší než loňský rok.

Lesníkům pomáhají dotace
Podle MZe jsou významnou podporou pro vlastníky či nájemce lesů příspěvky na hospodaření poskytované z rozpočtu krajů, úhrada některých zákonem stanovených výdajů ze státního rozpočtu, ale i peníze z fondů EU. Bez těchto podpor by byl průměrný hrubý zisk vlastníků lesa jen dvoutřetinový, zhruba 491 korun na hektar. Ve státních lesích by činil 669 korun, v soukromých 295 korun a v obecních jen 67 korun na hektar.

Těžba dřeva v českých lesích loni mírně klesla na 15,5 milionu metrů krychlových proti 15,6 milionu v předchozím roce.

Rozhodující část, 13,9 milionu metrů krychlových, loni představovaly jehličnany. Zbývajících 1,6 milionu metrů krychlových připadalo na listnáče.

Předloňský objem těžeb byl podle MZe nejvyšší za dobu, co se tato statistika systematicky sleduje. Těžba ale stále zůstává pod úrovní přírůstku dřeva, takže jeho zásoby v lesích rostou. Roční přírůstek dřevní hmoty činí asi 18 milionů metrů krychlových. Přesto si na míru kácení stěžuje řada obyvatel, hlavně na vesnicích, a těžaři musí řešit řadu protestů. „Lidem, kteří žijí poblíž oblastem, kde se těží se to nelíbí, nemohou se srovnat s tím, že jejich oblíbený les zmizí,“ říká lesník Jaromír Blažek a dodává, že si již málo kdo uvědomuje, kolik lesního porostu se nově sází.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...