Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sázka na studenty. V Česku vznikají soukromé koleje, jsou dražší a hezčí

Student - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Student - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Soukromých kolejí razantně přibývá. Developeři vysokoškolákům nabízejí ubytování v prostorách, které pro ně rekonstruují nebo budují.

Developerům nahrává rostoucí počet vysokých škol i jejich studentů, kteří ubytování jinde než v soukromí dosud zhusta nenašli. Soukromé studentské ubytovny jsou lépe vybavené a s lepšími službami než ty, které nabízejí veřejné vysoké školy a univerzity. Pochopitelně jsou ale také dražší, a to i několikanásobně.

„Za tři roky vzniklo v Praze a Brně celkem deset nových projektů pro studenty. Existuje však mnoho menších projektů od soukromých majitelů, kteří pronajímají studentům celý rodinný dům nebo byty v domech, které vlastní,“ říká Radim Rezek, šéf brněnské realitky Studentreality. Ví také o projektu, kdy se majitel činžáku rozhodl přikoupit dům sousední a zrekonstruoval ho tak, aby byl vhodný pro studentské bydlení. „Kontaktují nás majitelé hotelů, rodinných domů, apartmánů, ale i developeři a nabízejí nám zařazení jejich nemovitostí do naší správy a do nabídky naší sítě bytů,“ říká Rezek, jehož společnost už v Brně studentské byty spravuje.

Kolik studenti zaplatí za ubytování?

Kolik studenti zaplatí za ubytování?

Vůbec první česká soukromá kolej s názvem Wind Point, která vznikla před pěti lety v Brně, přitom čelí značným problémům. Majitelé firmy se ocitli v insolvenci a na budovu koleje byl vydán exekuční příkaz. Ubytování ale stále nabízí a její neúspěch neovlivnil ani další dvě společnosti, které jí dnes konkurují. Firma Studentreality od letošního září ve stejném městě provozuje kolej Václavku, která je spíše souborem bytů o dispozicích 1+kk, kde studenti zaplatí necelých osm tisíc korun, pokud jsou v bytě sami, nebo polovinu, sdílí-li jej se spolubydlícím. Podobný projekt v moravské metropoli vybudovala společnost e-Finance, která nabízí 59 bytů za podobné ceny.

ČTĚTE TAKÉ

Téměř o boomu kolejní výstavby je možné hovořit v Praze. Jako první loni začala ubytování nabízet Apartman Student, která nabízí 115 nadstandardně vybavených pokojů, a kolej DC Rezidence, dříve Domyno, s 214 jednolůžkovými pokoji. Ceny za osobu a měsíc se pohybují od necelých šesti do necelých sedmi tisíc korun. „Záměrem na vybudování soukromé vysokoškolské koleje jsme se zabývali na základě průzkumu stavu pražských ubytovacích kapacit pro studenty i v návaznosti na rostoucí počet soukromých vysokých škol na území hlavního města,“ říká Marián Vyšňovský, ředitel společnosti Domino Center, která koleje provozuje. Od počátku letošního akademického roku je v provozu i kolej Botic Student House, kterou v pražských Vršovicích vybudovala francouzská investorská skupina JF Hamilton Real Estate. Kolej má 92 pokojů a ceny začínají na pěti a končí na devíti tisících korunách.

Nové koleje těží z partnerství se soukromými školami, které jinak obtížně shánějí ubytování pro své studenty. Naopak kapacita kolejí veřejných škol nestačí ani k pokrytí vlastních potřeb. Například Univerzita Karlova, která má v několika městech přes třináct tisíc lůžek, jich má dnes volných jen necelých 300. „Máme k dispozici 2995 lůžek, žádostí ale letos přišlo zhruba 3500,“ říká Kamila Kvapilová, mluvčí Západočeské univerzity. Ceny za ubytování na kolejích veřejných vysokých škol se pohybují od 1500 do zhruba 5500 v případě zrekonstruovaného a dobře vybaveného pokoje. „Vysoké školy ale navyšují ceny nájmů na kolejích rychleji než majitelé nemovitostí a současně to není vždy spojeno s růstem kvality,“ míní Rezek. Podle něj se studentům vyplatí bydlet v soukromých sdílených bytech. „Ceny na kolejích jsou již srovnatelné s cenami na privátech. Do ceny nájmu by ale studenti neměli zapomenout započítávat i alternativní a transakční náklady ubytování, jako je cena jízdného do centra či do školy, a hodnotu doprovodných služeb,“ říká Rezek. Mezi ty v soukromých školách patří například praní a žehlení prádla, vybavení lednicí a signálem wi-fi nebo třeba parkovacími místy.

ČTĚTE TAKÉ:

Všichni studenti mohou využít jednotného příspěvku na ubytování, který jim je vyplacen bez ohledu na to, kde bydlí. To ale činí jen 562 korun, proto pokryje nejvýše třetinu nákladů ubytování na některé z kolejí veřejných vysokých škol.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.