28. ledna 2008 10:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Makléř je ve vazbě. Kdo další?

PAŘÍŽ Makléř francouzské banky Société Générale Jérôme Kerviel je ve vyšetřovací vazbě. Banka Kerviela viní z toho, že jí svými operacemi způsobil ztrátu 4,9 miliardy eur (127 miliard korun).

Kerviel se sám přihlásil na policii v sobotu, dva dny poté, co banka obrovskou ztrátu zveřejnila. Do pondělí musí pařížská prokuratura rozhodnout, jestli jej pustí na svobodu, nebo formálně obviní.

Makléř byl převezen do sídla francouzské finanční policie, kde vysvětloval svou roli ve zřejmě největší ztrátě v dějinách investičního bankovnictví. Kervielův advokát řekl, že jeho klient spolupracuje a je ochoten své jednání vysvětlit. Vyšetřovatelé chtějí především zjistit, zda jednal jen na vlastní pěst, jaké byly důvody jeho počínání a způsob, jakým se mu podařilo obejít kontrolní mechanismy banky.

Kervielovi údajně nešlo o osobní obohacení. Banka ho nicméně obviňuje z podvodu. Včerejší francouzské noviny ale citovaly odborníky, kteří jsou skeptičtí k verzi banky, že její obrovská ztráta je důsledkem jednání jednotlivce, který znal kontrolní mechanismy a byl schopen je obejít.

Vedení banky bude navíc možná muset čelit žalobě ze strany malých akcionářů. Jejich právník FrederikKarel Canoy řekl agentuře Reuters, že není možné, aby Kerviel obchodoval tak, jak obchodoval, aniž by o tom jeho nadřízení věděli, a viní banku z nečinnosti.

„Pozice makléřů je odstupňovaná podle služebního stáří. On byl v bance jen pár let a každý den asi deset lidí sledovalo, co všechno během obchodování dělal,“ tvrdí Canoy. Podle něj je jen otázkou času, kdy začne policie vyšetřovat i další pracovníky banky.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!