8. června 2011 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Marná snaha: firmy životopisům nevěří, lidé lžou

Pracovní pohovor (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovní pohovor (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Na 70 procent českých manažerů považuje životopisy uchazečů o místo obecně za nedůvěryhodné, kandidáti v nich prý přehánějí. Vyplývá to z průzkumu zpracovaného pro personální agenturu Robert Half International.

Téměř 60 procent manažerů z ČR uvádí, že uchazeči nejčastěji přehání při popisu skutečné náplně práce v předchozích zaměstnáních a zveličují své jazykové schopnosti, doplnil výsledky průzkumu ředitel Robert Half pro ČR Aleš Křížek.

ČTĚTE TAKÉ:

Zveličování v životopisech uvedlo 70 procent respondentů z České republiky. Podobně jsou na tom i ostatní země. V sousedním Rakousku potvrdilo stejnou zkušenost 60 procent oslovených manažerů, v Německu 49 procent. Naopak nejdůvěryhodnější životopisy mají uchazeči v Lucembursku, kde podle 72 procent respondentů přesně odrážejí profil kandidáta.

Češi předstírají znalost jazyků
V Česku se nejvíce zveličuje při popisu obsahu práce na stávající či předchozí pozici a také u jazykové vybavenosti. Navzdory tomu ale průzkum ukázal, že téměř polovina (40 procent) manažerů v ČR si nikdy neověřuje reference svých uchazečů.

O průzkumu

Průzkum za 1. čtvrtletí letošního roku je mezinárodní průzkum prováděný mezi manažery v oblasti lidských zdrojů a financí v 11 zemích světa. Pro Robert Half International jej zpracovala nezávislá agentura Heliview Research. Na otázky týkající se pracovního trhu odpovídalo přes 2525 manažerů, z toho více než 200 v ČR.

Naopak v Brazílii a Dubaji si téměř polovina manažerů ověřuje reference vždy. Při prohlížení životopisů se dvě třetiny českých manažerů zajímá nejprve o profesní zkušenosti kandidáta. To je výrazně více než v ostatních zemích.

Například v Rakousku dá na zkušenosti jen 18 procent manažerů, v Německu 23 procent. "Pro české zaměstnavatele jsou klíčové dosavadní zkušenosti, které uchazeč v daném oboru získal. Pouhá dvě procenta dotázaných uvedla, že v první řadě porovnávají vzdělání uchazečů," popsal situaci v Česku Aleš Křížek.

Lidovky.cz, ČTK

Dremo Personaldienstleistung GmbH
PODLAHÁŘ - Německo - prémie 500 EURO!

Dremo Personaldienstleistung GmbH

nabízený plat: 72 000 - 84 000 Kč