20. dubna 2008 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Martin Roman opět inkasoval za akcie ČEZ

PRAHA Šéf elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman opět využil opční program. V úterý 15. dubna nakoupil celkem 450 tisíc akcií společnosti za cenu 139 korun. Obratem (ve stejný den) 120 tisíc akcií prodal, a to za cenu 1191 korun na akcii. Informaci zveřejnila na svém serveru společnost Patria s odvoláním na údaje České národní banky.

Z realizovaného prodeje 120 tisíc akcií mu náleží hrubý zisk před zdaněním 126,24 milionu korun. Kdyby ale prodal ještě zbývajících 330 tisíc akcií, přišel by si při současné ceně na dalších více než 300 milionů korun.

Letos Roman využil svého opčního nároku již podruhé. Na počátku ledna to bylo 675 tisíc akcií, na kterých vydělal asi 677 milionů korun. Opční program, který se už několikrát stal terčem kritiky, byl v ČEZ zaveden v roce 2001. Tehdy nikdo ze současných členů představenstva ještě ve společnosti nepůsobil. V rámci programu získávají členové představenstva opční smlouvou právo kdykoliv zakoupit akcie za cenu, která platila před jejich nástupem do funkce.

Cílem motivačního programu je zainteresovat vedení na zhodnocování firmy pro akcionáře. Akcie si účastníci programu kupují z vlastních peněz. Zisk pak pramení z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. Zatímco akcie ČEZ se nyní obchodují za cenu okolo 1200 korun, před čtyřmi lety to nebylo ani 200 korun.
šal, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!