10. prosince 2007 17:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Máslo zlevní. Po Vánocích bude za 30 korun

Máslo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Máslo | foto: František VlčekLidové noviny

PRAHA Padesát korun za čtvrtku másla. Takové byly nedávné prognózy, které vystrašily každou hospodyňku. Nyní se ukázalo, že máslo po Vánocích naopak zlevní. Čtvrtka by mohla stát dokonce méně než 30 korun, a to i přesto, že výkupní ceny mléka stoupají.

Ceny mlékárenských výrobků na domácím trhu začínají významně klesat, nejenom máslo, řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Pokles cen je podle odborníků způsoben situací na sousedním německém trhu.

Ceny čtvrtkilogramového balení másla v obchodech se v současné době pohybují nad 30 korunami a podle oslovených lidí z branže klesnou pravděpodobně po Vánocích pod tuto hranici. "Zlevnění mlékárenských výrobků na úroveň před zdražováním ale nelze předpokládat," uvedl Němec.

Zlevnění půjde podle Němce na úkor marží zpracovatelů. "Je velká
disproporce mezi poklesem cen mlékárenských výrobků a cenami surového mléka, které neustále stoupají. Podle prvních údajů za listopad se výkupní ceny mléka blíží deseti korunám za litr," řekl Němec. V prvním pololetí tohoto roku vykupovali zpracovatelé litr surového mléka za 7,8 koruny.

Ceny mléka přitom rostou
"Tento rozpor je samozřejmě dlouhodobě neudržitelný a bude-li cena suroviny růst i nadále, pak ceny mléčných výrobků musí logicky znovu stoupat," řekla dnes mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. Zlevnění v Německu podle ní souvisí s mírným poklesem výkupních cen mléka.

"Aktuální výkupní ceny mléka v Německu jsou přes 11 korun, předpokládáme, že cena surového mléka se v ČR stabilizuje kolem deseti korun," uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Zemědělci již v době zdražování mléka upozorňovali na to, že za růstem cen je vedle zdražení suroviny i zvýšení marží zpracovatelů. Zvýšení výkupní ceny mléka na deset korun za litr se mělo podle nich odrazit v ceně čtvrtkilogramového balení másla přibližně pěti korunami. Zatímco v červnu stálo máslo v obchodech 26 korun, v listopadu to bylo asi o deset korun více.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz