3. prosince 2010 7:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Matador z Wall Street umírá na rakovinu a radí lidem, jak investovat

Wall Street. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wall Street. (Ilustrační foto.) | foto: Lidové noviny

KALIFORNIE Gordon Murray, jeden z nejvlivnějších veteránů z Wall Street, bankéř z Goldman Sachs a ředitel Lehman Brothers a Credit Suisse First Boston, před pěti měsíci zakončil neúspěšnou léčbu rakoviny mozku. Rozhodl se proto využít zbytek své energie k napsání knihy, ve které chce předat své zkušenosti investorům.

"Naše slovo bylo smlouvou, dobré mravy znamenaly dobrý obchod," popisuje Murray základní kameny své kariéry na Wall Street v deníku The New York Times. "Potom tyto principy nahradily půjčky lhářů a lidí s uvažováním v duchu: Doufám že budu v tahu dřív, než tohle praskne."

Když odešel po čtvrt století z Wall Street, opouštěl manažerský post. Měl rozsáhlý majetek, peníze v investičních fondech a hromadu komunálních dluhopisů, ze kterých plynou nezdaněné příjmy. A když sám přemýšlel, jak se svými aktivy naloží, pocítil na vlastní kůži marnost úsilí, kterou dosud cítili hlavně jeho zákazníci.

"Je velmi americké myslet si, že když jste chytrý a tvrdě pracujete, tak nad trhem zvítězíte," říká Murray. Vyhledal poradce, který ho seznámil s taktikou v Dimenzionálním fondu. Netrvalo dlouho, než tomuto antiwallstreetovému investování peněz Murray propadl. Během roku se podle svých slov naučil víc než za 25 let na Wall Street.

V knize dává pět rad, které mu pomohly k úspěchu
Brzy ho Dimensional najal jako poradce, aby vysvětlil klientům tento způsob investování. Murray na taktiky bankéřů z Wall Street zanevřel, a dokonce se při slyšení ve washingtonském Kapitolu divil tomu, že někteří z jeho bývalých kolegů či konkurentů nejsou ještě za mřížemi.

V knize "Investiční odpověď" dává čtenářům pět rad, které jim umožní pět základních rozhodnutí. První říká, aby si najmuli poradce, který nedostává honorář od jiných investičních fondů či pojišťoven. Další rozhodnutí budoucí investoři musí udělat v poměru rozdělení peněz mezi cenné papíry, mezi zahraniční a domácí investice, aktivní nebo pasivní. Závěrečnou radou je přehodnotit investice, prodat vítěze a koupit víc slabých neboli "loserů". K tomu se podle Murrayho většina lidí nikdy neodhodlá, ačkoli jim to v dlouhodobém horizontu přinese kýžené výsledky.

Jeho dlouholetý přítel o něm řekl: "Gordon našel mír, někde na půl cesty mezi institucí Wall Street a hippim." Po čtvrt století na Wall Street má Murray konečně pocit, že umí investovat svoje peníze jako dospělý. "Tohle je opravdový přínos nádoru mozku. Každý chce najednou slyšet, co říkáte," říká Murray.

Martina Leierová