Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Máte brigádu? Vyděláte méně, plánuje Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Od roku 2012 plánuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) zavést sociální a zdravotní pojistné u dohod o provedení práce, které jsou oblíbenou formou přivýdělků studentů, důchodců nebo rodičů na mateřské.

Nově by u příjmů nad 5 tisíc korun hrubého měsíčně vznikla povinnost platit pojistné jako z jiných příjmů ze zaměstnání, tedy 11 procent. Roční limit takto provedené práce by se ze 150 zvýšil na 300 hodin. Zapláčou tak hlavně studenti, důchodci nebo ženy v domácnosti.

Dosud platí u těchto dohod zaměstnanec pouze daň z příjmů, neplyne z nich ale nárok na nemocenskou ani na důchody. Díky dohodám o provedení práce šetří zaměstnavatelé: nemusí odvádět zdravotní a sociální pojištění, navíc nemají povinnosti vůči zaměstnancům jakými jsou dovolená nebo odstupné. Podle Drábka proto dohody nadužívají.

K tématu

"Zvýšením rozsahu počtu hodin se dostáváme na úroveň téměř dvouměsíčního pracovního poměru. Zatížením tohoto pracovního vztahu pojistným zamezíme možnému zneužívání, resp. nekalé konkurenci běžnému zaměstnaneckému poměru," vysvětlila Právu mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

A právě zaměstnavatelé krok ministerstva kritizují. "Jsme zásadně proti. Dohody o provedení práce jsou jediný flexibilní nástroj na trhu práce. Po zavedení pojištění lidé budou ve větší míře chtít pracovat na plný úvazek v pracovním poměru, který podnikům svazuje ruce a je pro ně méně finančně výhodný," soudí generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová.

Návrh je součástí novely zákona o nemocenském pojištění, kterou se Drábek chystá předložit vládě. Dohody o provedení práce se zpřísnily od letošního ledna, kvůli snažší kontrole musí mít písemnou formu.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....