14. října 2010 7:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Matky na mateřské přišly až o 5 500 korun. Kvůli chybě v zákonu

Jízda s dětským kočárkem skýtá řadu záludností - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jízda s dětským kočárkem skýtá řadu záludností - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Stát letos zkrátil 42 tisícům matek mateřskou. Kdo nastoupil na mateřskou dovolenou letos do konce května, přišel v průměru o 1800 korun, a to kvůli chybě v zákoně, na jehož základě se mateřská od června znovu začala vyplácet ve výši 70 procent vyměřovacího základu mzdy místo předchozích 60 procent.

Všem matkám byl následně doplacen rozdíl mezi nižší a vyšší dávkou za předešlé měsíce.

Částka za červen však v doplatcích chybí. Informuje o tom deník MF DNES (MfD). Státu díky tomu zůstalo zhruba 72 milionů korun.

Nejčastěji jde o částku kolem 1500 korun
List píše, že chybějící částka se pohybuje od několika korun do 5500 korun. Výše se odvíjí od toho, jestli jim mateřská skončila hned na začátku měsíce, nebo na konci.

Pokud například matka měla 8000 korun hrubého, za celý červen přijde o 1260 korun. Maximální doplatek náleží matkám, které před mateřskou braly přes 72 000 korun hrubého nebo podnikaly a platily si maximální nemocenské pojištění.

Chybu v zákoně udělali lidovci
Chybu v zákoně udělali bývalí lidovečtí poslanci Michaela Šojdrová, Ludvík Hovorka a Jiří Carbol v předvolební snaze ochránit matky před šetřením. Kabinet loni prosadil v rámci úsporných opatření snížení mateřské v průměru o 20 procent, ČSSD a lidovci se to snažili zvrátit.

Hlavní nedostatek byl v přechodném ustanovení k novele zákona o nemocenské. Zvýšená mateřská se podle novely měla začít "novým" matkám, které nastoupily na mateřskou dovolenou v červnu a později, vyplácet od června. Matkám, které na ni nastoupily dříve, se mělo doplatit prvních pět měsíců roku.

Nikdo si přitom nevšiml, že podle zákona se přecházejícím matkám ještě v červnu má vyplatit snížená mateřská. S kompenzací za tento měsíc ale už nikdo nepočítal.

Drábek zvažoval, ale pak si to rozmyslel
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) zvažoval předložit návrh na doplacení rozdílu mateřské, ale pak to neudělal kvůli rozpočtovému deficitu i administrativním nákladům spojeným s další zpětnou výplatou.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!