Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Matky na mateřské přišly až o 5 500 korun. Kvůli chybě v zákonu

Jízda s dětským kočárkem skýtá řadu záludností - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jízda s dětským kočárkem skýtá řadu záludností - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Stát letos zkrátil 42 tisícům matek mateřskou. Kdo nastoupil na mateřskou dovolenou letos do konce května, přišel v průměru o 1800 korun, a to kvůli chybě v zákoně, na jehož základě se mateřská od června znovu začala vyplácet ve výši 70 procent vyměřovacího základu mzdy místo předchozích 60 procent.

Všem matkám byl následně doplacen rozdíl mezi nižší a vyšší dávkou za předešlé měsíce.

Částka za červen však v doplatcích chybí. Informuje o tom deník MF DNES (MfD). Státu díky tomu zůstalo zhruba 72 milionů korun.

Nejčastěji jde o částku kolem 1500 korun
List píše, že chybějící částka se pohybuje od několika korun do 5500 korun. Výše se odvíjí od toho, jestli jim mateřská skončila hned na začátku měsíce, nebo na konci.

Pokud například matka měla 8000 korun hrubého, za celý červen přijde o 1260 korun. Maximální doplatek náleží matkám, které před mateřskou braly přes 72 000 korun hrubého nebo podnikaly a platily si maximální nemocenské pojištění.

Chybu v zákoně udělali lidovci
Chybu v zákoně udělali bývalí lidovečtí poslanci Michaela Šojdrová, Ludvík Hovorka a Jiří Carbol v předvolební snaze ochránit matky před šetřením. Kabinet loni prosadil v rámci úsporných opatření snížení mateřské v průměru o 20 procent, ČSSD a lidovci se to snažili zvrátit.

Hlavní nedostatek byl v přechodném ustanovení k novele zákona o nemocenské. Zvýšená mateřská se podle novely měla začít "novým" matkám, které nastoupily na mateřskou dovolenou v červnu a později, vyplácet od června. Matkám, které na ni nastoupily dříve, se mělo doplatit prvních pět měsíců roku.

Nikdo si přitom nevšiml, že podle zákona se přecházejícím matkám ještě v červnu má vyplatit snížená mateřská. S kompenzací za tento měsíc ale už nikdo nepočítal.

Drábek zvažoval, ale pak si to rozmyslel
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) zvažoval předložit návrh na doplacení rozdílu mateřské, ale pak to neudělal kvůli rozpočtovému deficitu i administrativním nákladům spojeným s další zpětnou výplatou.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...