4. května 2012 8:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

mBank zápolí s podvodnými účty, hrozí jí pokuta

mBank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy mBank. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí vede s internetovou mBank správní řízení kvůli velkému množství problémových účtů, které si údajně založili podvodníci pomocí ukradené identity klientů banky. Bance tak hrozí pokuta v řádu milionů korun.

Hospodářským novinám to potvrdila mluvčí banky Ivana Buriánková. Podle ministerstva je hlavní riziko v tom, že falešné účty mohou složit k praní špinavých peněz, a chce proto změnu zákona. Podvodníci podle údajů ministerstva ukradli identitu pro založení účtů desítkám až stovkám klientů internetových bank, jako je mBank, AirBank, Equa bank nebo Zuno Bank. Právě mBank má podle HN nejvíce takových problémových účtů.

ČTĚTE TAKÉ:

MF chce kvůli podvodům změnit zákon. "Vzniklou situaci považujeme za velmi znepokojující, intenzivně ji sledujeme, analyzujeme a snažíme se o odhalení co největšího počtu takových podvodných jednání," řekl Milan Cícer, ředitel Finančního analytického útvaru MF (FAÚ), který má na starosti boj proti praní špinavých peněz.

Jednoduché založení účtu

Konkurenční výhodou těchto malých internetových bank je vedle lepších úroků právě možnost založit si účet po internetu či přes telefon bez návštěvy pobočky a tedy osobní identifikace. I díky tomu získaly během pár měsíců přes 70.000 klientů. Možnost založit účet bez návštěvy pobočky začala nedávno nabízet i Česká spořitelna a totéž chystá UniCredit Bank.

Equa a Zono Bank prý o žádném problému nejsou informovány. Jinak mluví AirBank, která má ale podle FAÚ solidní bezpečností opatření. "Máme software, který aktivně vyhledává potenciálně nebezpečné účty, pár takových možných případů indentifikovali a informovali o tom hned FAÚ," řekl mluvčí Air Bank Rostislav Kocman. Bezpečností založení účtu prý konzultovali s ČNB.

Podvedeným hrozí exekuce

Podle HN existují dva způsoby podvodů při zakládání účtu on-line - buď podvodník obelstí kurýra, který rozváží smlouvy k účtům založeným přes internet, nebo pod falešnou záminkou půjčky vyláká z klienta osobní údaje a kopii dokladů, na které si účet založí. Obelhaného člověka následně přesvědčí, aby na nový účet poslal minimální platbu ze svého běžného účtu, třeba jen korunu. Tím účet ověří. Slíbenou půjčku nedostane, ale protože ho vše stálo jen korunu, dál nic neřeší. A podvodníkovi zůstane účet.

Lidem, na jejichž jméno jsou účty vedeny by mohly hrozit ale i exekuce. A to v případě, kdyby si podvodník na falešný účet vzal úvěry nebo objednal služby, které by nezaplatil.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz