Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

mBank hlásí tisíc klientů denně

mBank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy mBank. | foto: Lidové noviny

PRAHA Desítky tisíc klientů přilákala za zhruba měsíc a půl působení na českém trhu polská mBank patřící do skupiny německé Commerzbank. Nabídla jim účet mKonto, v jehož rámci jsou všechny základní služby jako zřízení a vedení běžného účtu, vydání elektronické karty Visa nebo tři výběry z bankomatu zadarmo.

„My jsme první banka na českém trhu, která chce tuto zbytečnou poplatkovou politiku rozbít,“ uvedl Jiří Báča, nově jmenovaný generální ředitel mBank. Podle něho tuzemský trh dosud dovoloval bankám držet poplatky na zbytečně vysoké úrovni. To se však začíná pomalu měnit.

„Denně vyřizujeme tisíc žádostí o založení účtu. Už nyní tak máme několik desítek tisíc klientů,“ dodal Báča. mBank plánuje, že do roku 2010 bude mít 160 tisíc klientů a do roku 2012 chce být v zisku. Velké bankovní domy zatím vyčkávají a na v rámci českého trhu revoluční kroky mBank nereagují.

„Současnou poplatkovou politiku považujeme za stabilizovanou a nebudeme ji v dohledné době měnit. Určitě je ale zajímavé sledovat, jaké trendy mBank nastaví,“ konstatovala Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny.

Spořitelna se tak od prvního ledna 2008 prozatím rozhodla snížit pouze poplatky za výběry z bankomatů v zahraničí. Dosud banka účtovala 25 korun plus půl procenta z vybrané částky. Nově klienti zaplatí pouze šest korun.

„Chování mBank může v určitých případech popohnat již etablované banky na českém trhu, aby některé úpravy poplatkové politiky učinily dříve, než původně zamýšlely,“ řekl Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Změny v poplatcích chystá rovněž ČSOB, mluvčí banky Marek Roll ale o novinkách nechtěl mluvit. „Nahráli bychom tím konkurenci,“ řekl. Ostatní banky jako GE Money Bank nebo UniCredit Bank ale poplatky zatím měnit nehodlají.

Velcí hráči na trhu rovněž nemají obavy z odlivu svých zákazníků směrem k menším, ale pružnějším bankám. „Český bankovní trh není tak vyspělý jako v západní Evropě. Dokud se Češi nenaučí využívat sofistikovanějších produktů, jako je například investování do cenných papírů, banky budou mít tendenci zajišťovat si výnosy z poplatků dosavadní cestou. Navíc naprostá většina bankovních klientů je pohodlná a není ochotná proti poplatkům bojovat,“ dodal Hatlapatka.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.