13. března 2008 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

McCain čelí kritice za Boeing

Republikánský prezidentský kandidát John McCain. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Republikánský prezidentský kandidát John McCain. | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Hledání viníka neúspěchu amerického leteckého výrobce Boeing ve výběrovém řízení na dodávku tankerů pro americkou armádu se přeneslo do nejvyšších politických kruhů. Jako spoluviník toho, že zakázka v hodnotě 35 miliard dolarů připadla evropskému koncernu EADS, byl demokratickými poslanci ve Sněmovně reprezentantů označen vítěz republikánských prezidentských primárek John McCain.

 Šéfka demokratů ve sněmovně Nancy Pelosiová obvinila McCaina z lobbování ve prospěch evropského konsorcia. Na veřejnost také pronikla zpráva, že tři členové předvolebního McCainova štábu napomohli úspěchu EADS na úkor Boeingu.

McCain přitom v minulosti několikrát opakoval, že je v souboji Boeingu s EADS pouze neutrálním pozorovatelem. Právě McCain se však podle deníku Financial Times aktivně podílel na odhalování korupčních praktik v souvislosti s výběrovým řízením na tankery pro americké letectvo a rozhodující měrou tak přispěl k vypsání nového výběrového řízení, které vyhrálo konsorcium EADS.

McCain v minulosti adresoval dva dopisy vedení Pentagonu, ve kterých požadoval, aby EADS mělo rovnocenné šance na úspěch jako Boeing. Jeho iniciativa vedla k odhalení korupčních praktik a k vyšetřování představitelů amerického letectva i Boeingu. McCain však odmítá, že jeho aktivity směřovaly k posílení pozice EADS.

 „Nikdy jsem se nevymezoval vůči některému z účastníků výběrového řízení. Jediné, o co jsem žádal, bylo nastavení férových podmínek výběrového řízení,“ prohlásil McCain.

 Republikánský prezidentský kandidát zdůraznil, že jeho aktivity ve skutečnosti pomohly ušetřit miliardy dolarů z kapes amerických daňových poplatníků. Ty mohly být promrhány v případě netransparentního výběrového řízení.

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ STROJŮ A ZAŘÍZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 29 000 - 29 000 Kč