27. května 2007 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

McDonald's žádá o změnu slovníku

Restaurace McDonald's - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace McDonald's - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Celosvětový řetězec rychlého občerstvení McDonald's už nechce být označován za firmu, která zaměstnancům nabízí neperspektivní a málo placenou práci.

Vedení společnosti proto zahájilo kampaň, která má vyústit ve změnu definice pracovního místa ve firmě (McJob) v renomovaném britském výkladovém slovníku Oxford English Dictionary.

V současnosti je McJob ve slovníku popisován jako „málo stimulující, nízce placené a neperspektivní pracovní místo“ a stal se v angličtině synonymem pro neatraktivní práci. Výraz McJob se poprvé začal objevovat ve Spojených státech už počátkem 80. let a do oxfordského slovníku pronikl v roce 2001.

McDonald's se v loňském roce pokusil vylepšit image pracovních míst za pulty svých prodejen kampaní, která poukazovala na skutečnost, že více než polovina manažerů firmy začínala právě jako prodavači hamburgerů.

Letos na jaře pak firma provedla na britském trhu průzkum mezi svými zaměstnanci, z kterého vyplynulo, že 69 procent z nich považuje definici uvedenou v oxfordském slovníku za zastaralou a urážející. McDonald's nyní v Británii vyzývá zákazníky, aby podpisem petice podpořil úsilí firmy.

V České republice provozuje McDonald's sto tři restaurací. Průměrná hodinová mzda zaměstnanců je 83 korun.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz