4. června 2008 13:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Med zřejmě podraží

Včely | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Včely | foto: Reprofoto

PRAHA Kvůli výraznému snížení počtu včelstev letos zřejmě vzroste cena medu. V zimě uhynula přibližně třetina z více než půl milionu tuzemských včelstev. V některých regionech České republiky nepřežilo až takřka 70 procent včelstev. Škody tuzemští včelaři odhadují na více než 100 milionů korun. Výrazný úbytek včel má na svědomí nemoc varroáza.

Podle včelařských odborníků v poslední letech včely v takovém rozsahu nikdy hromadně nehynuly, přičemž podobně jsou na tom i v okolních zemích.

Včelařům se podle předsedy Českého svazu včelařů Luďka Sojky letos nepodaří obnovit všechna uhynulá včelstva. "Než se počet včelstev dostane na loňskou úroveň, tak to potrvá nejméně dva roky," řekl. O třetinu včel přišel například Stanislav Bednář z Ostravska, které patří mezi nejpostiženější oblasti v kraji. Běžně podle něj uhyne zhruba deset procent včel, letošní ztráty proto považuje za velké.

Cena medu může vzrůst až na dvojnásobek
Sojka dnes nechtěl spekulovat, jak se nynější výrazné snížení počtu včelstev projeví v letošní produkci medu. "Současné výkupní ceny (kilogramu medu) se pohybují kolem 47 korun. Dokonce jsem dostal ve svodce zprávu, že jedna z největších tuzemských výkupních firem už nabídla velkovčelařům až 52 korun," podotkl Sojka, podle kterého obchodníci kvůli úhynu včelstev zřejmě počítají s nedostatkem medu na trhu a růstem jeho ceny. Včelař Josef Gabzdyl ze Stonavy na Karvisku odhadl, že cena medu na pultech obchodů se může zvýšit z průměrných 90 korun za kilogram až na dvojnásobek.

Kvůli vysokému procentu uhynulých včelstev vláda nedávno rozhodla, že zvýší podporu pro včelaře o 25 milionů korun. Původní dotace ministerstva zemědělství pro včelaře byla na letošní rok 141 milionů korun. Včelařům se snaží pomoci i krajské samosprávy.
Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.