Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Med zřejmě podraží

Včely | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Včely | foto: Reprofoto

PRAHA Kvůli výraznému snížení počtu včelstev letos zřejmě vzroste cena medu. V zimě uhynula přibližně třetina z více než půl milionu tuzemských včelstev. V některých regionech České republiky nepřežilo až takřka 70 procent včelstev. Škody tuzemští včelaři odhadují na více než 100 milionů korun. Výrazný úbytek včel má na svědomí nemoc varroáza.

Podle včelařských odborníků v poslední letech včely v takovém rozsahu nikdy hromadně nehynuly, přičemž podobně jsou na tom i v okolních zemích.

Včelařům se podle předsedy Českého svazu včelařů Luďka Sojky letos nepodaří obnovit všechna uhynulá včelstva. "Než se počet včelstev dostane na loňskou úroveň, tak to potrvá nejméně dva roky," řekl. O třetinu včel přišel například Stanislav Bednář z Ostravska, které patří mezi nejpostiženější oblasti v kraji. Běžně podle něj uhyne zhruba deset procent včel, letošní ztráty proto považuje za velké.

Cena medu může vzrůst až na dvojnásobek
Sojka dnes nechtěl spekulovat, jak se nynější výrazné snížení počtu včelstev projeví v letošní produkci medu. "Současné výkupní ceny (kilogramu medu) se pohybují kolem 47 korun. Dokonce jsem dostal ve svodce zprávu, že jedna z největších tuzemských výkupních firem už nabídla velkovčelařům až 52 korun," podotkl Sojka, podle kterého obchodníci kvůli úhynu včelstev zřejmě počítají s nedostatkem medu na trhu a růstem jeho ceny. Včelař Josef Gabzdyl ze Stonavy na Karvisku odhadl, že cena medu na pultech obchodů se může zvýšit z průměrných 90 korun za kilogram až na dvojnásobek.

Kvůli vysokému procentu uhynulých včelstev vláda nedávno rozhodla, že zvýší podporu pro včelaře o 25 milionů korun. Původní dotace ministerstva zemědělství pro včelaře byla na letošní rok 141 milionů korun. Včelařům se snaží pomoci i krajské samosprávy.
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!