Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Měli prodávat zkažené jídlo, čekají rozsudek

Obžalovaní Radek Růžička (vlevo) a Tereza Urbanová s obhájci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaní Radek Růžička (vlevo) a Tereza Urbanová s obhájci. | foto: Veis davidČTK

ČESKÉBUDĚJOVICE Podmíněné tresty navrhla u okresního soudu v Českých Budějovicích státní zástupkyně pro trojici bývalých zaměstnanců řetězce Julius Meinl. Obžaloba je viní z ohrožení zdraví závadovými potravinami. Před třemi lety měla trojice prodávat prošlé a zkažené výrobky v českobudějovické prodejně na Lannově třídě. Rozsudek bude vynesen v úterý 15. července.

Bývalá vedoucí lahůdek, regionální manažerka a její kolega u soudu tvrdili, že prošlé a plesnivé potraviny neupravovali ani to nikoho nenutili dělat.

Proti tomu ale stojí výpovědi prodavaček, které uvedly, že musely na příkaz nadřízených okrajovat plesnivé sýry a uzeniny, omývat je v octové vodě a natírat olejem, aby vypadaly čerstvé, a poté znovu i rozkrájené prodávat. Spotřebitelům tak hrozilo onemocnění například salmonelózou a dalšími infekcemi.

"Navrhuji podmíněné tresty odnětí svobody vyměřené v horní polovině zákonné trestní sazby a trest zákazu činnosti, který by spočíval v zákazu vedoucí funkce na úseku výroby a distribuce potravin. Ten jsem navrhla ve výměře jedné třetiny," řekla státní zástupkyně Milena Benková. Za trestný čin mohou být všichni potrestáni až dvěma lety vězení.

Obžalovaní: Jde o spiknutí
Svou vinu všichni zaměstnanci odmítají. Tvrdí, že jde o spiknutí jedné z prodavaček proti nim. Obhájci dnes proto žádali, aby obžalovaní byli zproštěni viny. Poukazovali na skutečnost, že se nepodařilo najít jedinou zkaženou potravinu či člověka, který by kvůli ní onemocněl. Výpovědi prodavaček označili za nevěrohodné.

Rozcházely se údajně v tom, co ženy uvedly v přípravném řízení a pak přes soudem. Zásadní vady podle nich má i znalecký posudek. "Není jediná potravina, jediný postižený člověk, jediný důkaz. Ve znaleckých posudcích jsou jen obecné proklamace," řekl jeden z obhájců při závěrečné řeči. Na následné dotazy novinářů nechtěl nikdo z obžalovaných ani obhájců odpovídat.

Podezření z vydírání
Kauza se táhne od září 2005, kdy se pochybným prodejem začala zabývat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Nakonec podala trestní oznámení na podezření z ohrožování zdraví závadnými potravinami a policie obvinila tři pracovníky.

V květnu 2006 soud rozhodl, že se dopustili jen přestupku. Státní zástupkyně se odvolala a krajský soud nařídil nové vyšetřování. Mimo jiné i pro podezření, zda obžalovaní zaměstnance nevydírali, za což by jim hrozilo až osm let vězení. To se nepotvrdilo. Kriminalisté se znovu kauzou zabývali celý loňský rok. Letos v lednu předali spis státní zástupkyni. K soudu se vše dostalo koncem dubna.

Julius Meinl už na českém trhu nepůsobí. Koncem roku 2005 jeho 60 prodejen převzal řetězec Ahold, který provozuje supermarkety Hypernova a obchody Albert.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Byt 3+1, 70m, Lidická tř. s vybavením
Byt 3+1, 70m, Lidická tř. s vybavením

Lidická tř., České Budějovice - České Budějovice 7
3 750 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz