14. června 2016 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Méně masa, než slibuje obal. Šizených potravin je čím dál víc, hlavně z Polska

Polský výrobce na obalu uvedl obsah masa v hodnotě 89 %, laboratorní analýza... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský výrobce na obalu uvedl obsah masa v hodnotě 89 %, laboratorní analýza... | foto: SZPI

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce nachází v posledních měsících v obchodech velké množství falšovaných potravin, v nichž je méně masa, než uvádí obal. Případně obsahují jiný druh masa, než výrobce avizuje.

Problém je podle inspekce natolik závažný, že mu kontroloři věnují mimořádnou pozornost. Obchodníci, kteří falšované potraviny prodávají, se dopouští prohřešku klamání spotřebitele, za který jim ve správním řízení pokuta až několik milionů korun.

„Trest samozřejmě narůstá v případě opakování,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Podle něj se masné výrobky falšovaly i v minulosti, avšak aktuální kontroly ukázaly, že se jedná o závažnější problém, než dříve. Jde převážně o potraviny dovážené ze zahraničí. Nejvíce zjištěných falšovaných potravin je zatím z Polska, dále z Německa, výjimečně například z Maďarska.

Výrobci snižují obsah masa ve prospěch jiného druhu masa, případně ve prospěch nemasitých složek. Hlavním důvodem bývá snaha nahradit dražší složku levnější, čímž výrobce získává konkurenční výhodu na trhu.

Konzerva s krůtím masem. Polský výrobce na obalu deklaroval obsah masa 59 %,...
Kuřecí prsní řízek bez kosti. Výrobce na obalu neuvedl informaci o přítomnosti...

Veškeré falšované výrobky zveřejňuje inspekce na webu Potraviny na pranýři, případně v tiskových zprávách. Nejnovějším přírůstkem jsou kuřecí párky z Kauflandu, které měly podle regálové etikety obsahovat 58 procent masa, avšak bylo v nich pouze strojně oddělené maso, které se za maso nepovažuje.

Obal potraviny však byl správný. Inspekce také nařídila aktuálně stáhnout řetězci JIP z prodeje šunkové párky, které měly mít 85 procent masa, ve skutečnosti ho tam bylo 72 procent.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!