Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Města si chtějí stravenky udržet

Potraviny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pokud vláda prosadí zrušení daňového zvýhodnění tzv. stravenek a v jeho důsledku se jejich poskytovatelé rozhodnou ukončit či omezit svoji činnost, jsou města, která je využívají k výplatě části sociálních dávek, rozhodnuta hledat alternativní řešení. To by ideálně mělo zachovat poukázkový systém.

„Pokud by se zrušily stravenky, zbudou dvě možnosti – buď to necháme na penězích, a to by nás mrzelo, protože systém stravenek se osvědčil, nebo bychom zvážili, jaké by byly náklady na zavedení nějakých poukázek,“ řekl Václav Širl, zástupce starosty městské části Praha 6. Hlavní výhodou systému stravenek je podle něj to, že je dobře zaběhnutý a stravenky jsou akceptovány velkým množstvím prodejen.

„Kdyby se stravenky zrušily úplně, znamenalo by to pro nás určitý problém, protože sami to zajišťovat nemůžeme,“ řekl Jan Holický, radní Prahy 6. Poukázal ale na druhou, optimistickou možnost, podle které by se firmy po zrušení daňového zvýhodnění stravenek mohly soustředit právě na poskytování poukázek v rámci vyplácení sociálních dávek.

„Pokud by došlo ke zrušení stravenek jako instituce, určitě bychom byli schopni si vytisknout zvláštní poukázky nebo se vyskytnou firmy, jež budou tuto službu nabízet,“ řekl Jiří Fiala, tajemník městského úřadu v Humpolci. Dodal, že odchod firem z trhu by je velmi mrzel, protože mají se sociálními stravenkami dobré zkušenosti.

V minulém roce začala některá města a obce vyplácet část sociálních dávek v hmotné nouzi právě pomocí stravenek. Chtějí tím zamezit zneužívání dávek, jež jsou určeny jako poslední záchrana pro lidi bez příjmu, kteří nemají nárok ani na podporu v nezaměstnanosti. „Je mnoho lidí, zejména mladších, kteří mohou pracovat, a pro ně to znamená komplikace. Z toho důvodu mnozí z nich přestali o dávky žádat,“ řekl Širl.

Od klasických potravinových stravenek, na něž přispívají zaměstnavatelé, se tyto sociální stravenky liší tím, že kromě potravin a nealkoholických nápojů za ně lze nakoupit i základní ošacení, obuv a hygienické potřeby. Navíc síť obchodů, kde je možné je uplatnit, je omezenější než u klasických stravenek – například v Praze 6 je možné sociální stravenky uplatnit v 25 obchodech, v Humpolci pouze ve čtyřech.

Další podrobnosti o zavedení alternativy při možném
zrušení stravenek čtěte v pátečním vydání deníku
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?