2. ledna 2008 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Města zpoplatnila jízdu do centra

Ochrana ovzduší. Od Nového roku je do středu Berlína, Hannoveru a Kolína nad Rýnem možné vjet pouze s platnou ekologickou známkou na čelním skle auta. Lze ji získat za 6 eur, a to pouze v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ochrana ovzduší. Od Nového roku je do středu Berlína, Hannoveru a Kolína nad Rýnem možné vjet pouze s platnou ekologickou známkou na čelním skle auta. Lze ji získat za 6 eur, a to pouze v Německu. | foto: AFP

PRAHA Autem do centra Berlína, Hannoveru a Kolína se od včerejška řidič dostane jenom s ekologickou plaketou. Tu je možno zakoupit u všech míst technické kontroly (TÜV, Dekra) a u automobilových servisů, které jsou oprávněny provádět měření emisí.

S českým technickým průkazem mohou nastat problémy, a pokud v něm není emisní euronorma viditelně vyznačena, budou si muset řidiči opatřit prohlášení o splnění limitů euronormy od výrobce.

To se týká především starších vozů například Škoda 105. Platnost plakety je časově neomezená a viněta platí i v ostatních německých městech, které již plaketu zavedly nebo v budoucnu zavedou. Existují tři kategorie plakety, podrobnosti jsou uvedeny na výše uvedené webové stránce.

Pro zvlášť znečišťující vozidla se plaketa nevystavuje resp. je nutno požádat o výjimku. Ceny plakety jsou regionálně odlišné a pohybují se jednorázově mezi 5 až 12 eur. Plaketa nemá charakter daně, cena představuje náklady na její výrobu. Vjezd do chráněné zóny bez plakety má za následek pokutu ve výši 40 eur.
eko

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!