Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mexiko schválilo ropovod pro americkou rafinerii

ropovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ropovod | foto: Reprofoto

NEW YORK Mexiko povolilo společnosti Arizona Clean Fuels Yuma (ACFY) vybudovat, provozovat a vlastnit ropovod, který má přepravovat mexickou ropu do plánované americké rafinerie.

Ta bude první novou rafinerií v USA za téměř 30 let. Jejich výstavbu začala americká vláda podporovat po ničivých následcích hurikánů Katrina a Rita, které poškodily řadu ropných závodů. Důsledkem byl prudký růst cen benzinu v USA i jinde ve světě.

Prezident George Bush nyní spolu s kongresem pracuje na návrhu zákona, který usnadní výstavbu nových a rozšíření dosavadních rafinerií.

ACFY dohodla plán ropovodu s mexickým ministrem energetiky Fernandem Canalesem. Potrubí o délce asi 400 kilometrů má přepravovat ropu do Arizony, zřejmě z Kalifornského zálivu, kam ji bude firma dovážet tankery z ropných polí na jihu Mexika.

Arizona je jedním z ekonomicky nejrychleji rostoucích států USA. Během letních měsíců zde obyvatelé obvykle zažívají skokové nárůsty cen benzinu, protože do státu nevede dostatek produktovodů z kalifornských a texaských rafinerií.

ACFY se již léta snaží sehnat téměř tři miliardy dolarů na postavení ropovodu a rafinerie, která by jihozápadně od Phoenixu zpracovávala 150.000 barelů ropy denně. Letos na jaře schválil stát Arizona plán rafinerie a odstranil tak jednu z hlavních překážek projektu.

Arizonská firma musela kromě finančních problémů vyřešit také problém mexické ústavy, která od roku 1938 zakazuje zahraničním firmám podílet se na průzkumu a těžbě ropy a zemního plynu.

Dohoda ACFY a mexické vlády s ní ale v rozporu není. Ropa zakoupená na jihu Mexika totiž již nebude patřit mexické státní společnosti PEMEX, ale americké firmě.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Petr Žantovský.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Petr Žantovský.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Petr Žantovský.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.