11. března 2010 0:06, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mezi nejbohatšími lidmi světa je i Kellner, Bakala a Babiš

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: Lidové noviny

NEW YORK Na žebříčku nejbohatších lidí světa, který v noci na dnešek zveřejnil americký časopis Forbes, letos figurují už tři Češi. K podnikateli Petru Kellnerovi, který už byl na žebříčku v předchozích letech, přibyli Zdeněk Bakala a Andrej Babiš. Kellner, spolumajitel skupiny PPF, je s odhadovaným majetkem 7,6 miliardy dolarů (142,3 miliardy Kč) 89. nejbohatším člověkem světa.

Kellner tak v hodnotě majetku s přehledem překonal i mediálního magnáta Ruperta Murdocha (117. místo, 6,3 miliardy dolarů) nebo zakladatele firmy Apple Stevena Jobse (136. místo, 5,5 miliardy dolarů).  Do čela žebříčku se letos poprvé dostal Mexičan, který je tak prvním člověkem z rozvíjející se země, jenž dosáhl na prvenství.

Kellner: Tajemný miliardář z Česka

Kellnerův majetek tvoří především aktiva jím ovládané finanční a investiční skupiny PPF, podle dostupných informací má i rozsáhlý soukromý majetek včetně nemovitostí a hodnotné umělecké sbírky, o kterém však na veřejnosti nemluví.  Aktiva skupiny PPF přesahují deset miliard eur (zhruba 260 miliard korun). Podnikatel v podstatě nekomunikuje s médii.

Forbes na svůj seznam zařazuje osoby, jejichž majetek dosahuje aspoň miliardy dolarů. Letos jich je 1011, což je více než loni, ale méně než v roce 2008. Podle časopisu ukazuje žebříček na ústup ekonomické krize. Například 11 zemí oproti loňsku zdvojnásobilo počet svých miliardářů.Petr Kellner

Přestože českému podnikateli Kellnerovi oproti loňsku vzrostl majetek o 1,6 miliardy dolarů, ve srovnání s ostatními dolarovými miliardáři klesl o 13 příček z loňského 76. místa.

Spolumajitel těžební společnosti OKD Bakala se umístil s 1,2 miliardy dolarů na 828. místě. Babiš, majitel firmy Agrofert, se s majetkem v hodnotě miliardy dolarů dostal na 937. místo. "Nevím, na základě čeho to odhadli. Nikdy jsem s nimi nemluvil, asi si to cucají z prstu," citoval ve svém dnešním vydání list Mladá fronta Dnes Babiše.

Andrej Babiš

Na první místo žebříčku nejbohatších lidí světa časopisu Forbes se poprvé dostal Mexičan. Mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú těsně předstihl zakladatele amerického softwarového gigantu Microsoft Billa Gatese. Uvedl to podle agentury DPA vydavatel časopisu Steve Forbes.

Slim nyní disponuje majetkem v hodnotě 53,3 miliardy dolarů (zhruba bilion korun), zatímco jmění loňské jedničky Gatese činí 53 miliard dolarů. Na třetím místě je známý americký investor Warren Buffett se 47 miliardami dolarů. Počet dolarových miliardářů po loňském propadu opět překročil tisícovku.

Nejbohatší lidé světa

1. Carlos Slim Helú 53,3 Mexiko telekomunikace 3.
2. Bill Gates 53,0 USA Microsoft 1.
3. Warren Buffet 47,0 USA Berkshire 2.
4. Mukeš Ambani 29,0 Indie petrochemie 7.
5. Lakšmí Mittal 28,7 Indie ArcelorMittal 8.
6. Lawrence Ellison 28,0 USA Oracle 4.
7. Bernard Arnault 27,5 Francie LVMH 15.
8. Eike Batista 27,0 Brazílie suroviny 61.
9. Amancio Ortega 25,0 Španělsko Inditex 10.
10 Karl Albrecht 23,5 Německo Aldi 6.

Pořadí Jméno Majetek (v miliardách dolarů) Země Odvětví/firma Předchozí pořadí

Zdroj: DPA pmh jw

"Podle našich zjištění disponuje více než miliardou dolarů 1011 lidí. To je výrazně více než loňských 793, ale méně než 1125 v roce 2008. Je to pro nás ale ukazatel, že se ekonomika zotavuje," uvedl Forbes. Nejbohatší ženou je Christy Waltonová, dědička amerického maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores. Ta je s 22,5 miliardy dolarů celkově na 12. místě, napsala agentura DPA.

Nejbohatší muž světa Carlos Slim

Slim, který letos oslavil sedmdesáté narozeniny, vlastní desítky firem, od sítí obchodů, hotelů a restaurací, přes stavebnictví až po výrobu ropných plošin. Jeho doménou jsou ale telekomunikace - ovládá latinskoamerický telekomunikační gigant Telmex a společnost América Móvil, která je podle počtu zákazníků čtvrtým největším mobilním operátorem na světě.

V Mexiku se prý říká, že tam není dne, aby člověk neutratil peníze v jednom ze Slimových podniků. Podle kritiků je Slim monopolista, jenž profituje na výsadním postavení Telmexu, který provozuje 90 procent pevných telefonních linek v Mexiku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz