Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Meziroční inflace v únoru zrychlila růst na 1,8 procenta

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Meziroční míra inflace v Česku se v únoru zvýšila na 1,8 procenta po růstu o 1,7 procenta v lednu. Ve srovnání s lednem spotřebitelské ceny ve druhém měsíci letošního roku stouply o 0,1 procenta.

Informoval o tom Český statistický úřad. Největší vliv na meziroční zvýšení celkové úrovně spotřebitelských cen měly i tentokrát dražší potraviny a bydlení.

Potraviny podražily, oděvy a služby zlevnily 
Vyšší než loni byly zejména ceny běžného pečiva, a to o více než deset procent, mouky o bezmála 30 procent, mléka o téměř deset procent, másla o 16,2 procenta, olejů o pětinu, ovoce o 15,2 procenta, brambor o 64 procent a kakaa o 18,3 procenta. V bydlení vzrostly ceny elektřiny o 4,8 procenta, zemního plynu o 9,2 procenta, tepla a teplé vody o 2,6 procenta a vodného a stočného o zhruba šest procent. Čisté nájemné se zvýšilo o 1,8 procenta, v tom regulované nájemné vzrostlo o 4,7 a tržní o 0,6 procenta.

Nižší než loni byly ceny oděvů o 3,9 procenta a obuvi o 3,8 procenta. Z potravin zlevnila zejména rýže o 7,2 procenta, vejce o 22,8 procenta a citrusy o 9,6 procenta. O téměř tři procenta se snížily i ceny domácích spotřebičů, ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti klesly o 3,6 procenta, ceny audiovizuálních a fotografických zařízení o zhruba deset procent a ceny mobilních telefonů o 12,8 procenta.

Celkově ceny vzrostly
"Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 procenta a ceny služeb o procento. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 101,9 procenta," uvedl ČSÚ.

Mírný meziměsíční růst spotřebitelských cen ovlivnilo zejména zvýšení cen zeleniny o 3,8 procenta, cukru o 7,4 procenta a kávy o 4,7 procenta.

Pokračoval také růst cen lihovin o dvě procenta a vyšší byly také ceny a doplatky léků o 0,6 procenta. Vyšší byly i ceny dovolených s komplexními službami o 2,3 procenta.

Na snižování cenové úrovně naopak působil zejména pokles cen oděvů a obuvi o téměř procento. Z potravin se snížily ceny ovoce o 1,7 procenta, rostlinných tuků o 2,6 procenta, jogurtů o 1,8 procenta a čokolády a čokoládových výrobků o 4,5 procenta. Nižší byly i ceny pracích prostředků o 2,2 procenta, fotoaparátů a videokamer o 2,2 procenta a sportovních potřeb a drogistického zboží pro osobní hygienu shodně o 1,3 procenta. "V dopravě po třech měsících růstu klesly ceny pohonných hmot o 0,1 procenta," oznámili statistikové.

Ceny zboží proti lednu úhrnem vzrostly o 0,1 procenta a ceny služeb o 0,2 procenta.

České republice zatím inflace nehrozí 
"Na rozdíl od eurozóny tak nemá ČR ani přes deregulace problém s inflací," komentoval únorová čísla analytik ČSOB Petr Dufek. "Rostou sice ceny poháněné rostoucími náklady - nyní především potraviny, avšak slabá poptávka dostatečně omezuje možnosti obchodníků zdražovat. Inflace se už od začátku roku vyvíjí příznivěji než se čekalo a zůstává pod cílem ČNB." uvedl.

Pod hranicí dvou procent může podle něj inflace zůstat i v dalších měsících, a to i navzdory rekordním cenám ropy a následně pohonných hmot na českém trhu. "ČNB stále rozhodně nemusí pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Jak ukazuje vývoj reálných mezd, poptávka rozhodně neroste a inflace proto zůstává jen ve vleku zahraničních cen komodit," dodal.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v únoru 1,7 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v lednu.

Nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v lednu 2,8 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v prosinci. Nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (o sedm procent) a Estonsku (o 5,1 proccenta). V Německu zrychlil cenový růst na dvě procenta z 1,9 procenta v prosinci. Na Slovensku se zvýšil HICP o 3,2 procenta z 1,3 procenta v prosinci. V Česku se HICP podle předběžných výpočtů v únoru 2011 HICP meziměsíčně nezměnil, meziročně vzrostl v únoru stejně jako v lednu o 1,9 procenta. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za únor 2011 je podle Eurostatu 2,4 procenta.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...