Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sázení u kanceláří se sídlem v EU bude brzy legální

Volby prezidenta zaměstnávají i sázkové kanceláře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby prezidenta zaměstnávají i sázkové kanceláře. | foto: MAFRA - Slavomír Kubeš

PRAHA Ministerstvo financí chce v Česku legalizovat činnost zahraničních sázkových kanceláří se sídlem na území Evropské unie. Návrh by měla příští středu projednat vláda. Současné znění zákona o provozování sázkových her se nelíbí Evropské komisi, která zákaz provozovat loterie a sázky zahraničními společnostmi považuje za diskriminační. Podle komise to odporuje evropskému právu.

Ministerstvo financí u Evropské komise se svými námitkami neuspělo. "Česká republika vyčerpala všechny argumenty k obhajobě stávající, respektive navrhované právní úpravy. Všechny dosud použité argumenty byly komisí shledány jako nedostatečné," uvedlo ministerstvo financí v předkládací zprávě s tím, že aby se Česká republika vyhnula podání žaloby pro porušení Smlouvy o fungování Evropské unie, měl by Parlament zákon přijmout nejpozději k 1. lednu 2014.

"Současná situace je absurdní"
Asociace provozovatelů kurzových sázek navrhovanou změnu vítá.

"Jednoznačně to vítáme, protože to sjednotí podmínky na trhu. Současná situace je absurdní. Zákon zahraničním společnostem zakazuje působit na českém trhu, ony tu ale prostřednictvím internetového sázení přesto jsou," sdělil ředitel asociace Marek Herman.

Pro české sázkové kanceláře tak jejich zahraniční konkurence představuje velký problém. "Zatímco my platíme 20procentní loterijní daň a k tomu ještě 19procentní daň z příjmu, zahraniční provozovatelé mají srovnatelné zatížení na úrovni tří až čtyř procent," podotkl Herman. Čeští provozovatelé uvítají, až zahraniční konkurence bude mít stejné podmínky jako domácí firmy.

Narovnání podmínek na trhu vítá i sázková společnost Fortuna. "Dlouhodobě usilujeme o srovnání tržních podmínek mezi tuzemskými sázkovými kancelářemi a zahraničními operátory. Za předpokladu, že zmiňovaná novela bude toto zohledňovat, zejména v otázce stejného daňového zatížení 20procentním odvodem z hrubých výher, který dosud platí jen české kanceláře, bychom její schválení přivítali," prohlásil mluvčí Fortuny Petr Šrain s tím, že taková úprava by byla přínosná i pro samotný státní rozpočet.

Loterijní zákon

Současný loterijní zákon zakazuje provozování zahraničních loterií v Česku i prodej cizozemských losů. Sázkové hry může podle zákona provozovat pouze společnost se sídlem v České republice. Nelegální je také účastnit se sázek v zahraničí, při nichž jsou sázky placeny do zahraničí. Za porušení tohoto zákona může finanční úřad uložit pokutu až deset milionů korun. Sankce hrozí nejen provozovateli, ale i sázejícímu. Ten navíc může mít problémy i při vyplacení výher.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...