1. února 2008 14:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Microsoft má zájem o Yahoo

Yahoo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yahoo (ilustrační foto) | foto: Brian McGuinessAFP

Americký softwarový gigant Microsoft chce převzít internetovou společnost Yahoo. Firmě je ochoten zaplatit 44,6 miliardy dolarů, což je bezmála 780 miliard korun. Microsoft tak hodlá posílit svou pozici na trhu s internetovým službami. A konkurovat jedničce na trhu, kterou je Google.

Microsoft nabídl za každou akcii Yahoo 31 dolarů. Nabídka tak zahrnuje více než šedesátiprocentní prémii ke čtvrteční závěrečné ceně akcií na burze.

Nabídka Microsoftu je podle šéfredaktora odborného serveru Lupa.cz Aleše Miklíka poměrně logickým krokem v situaci, kdy na internetu dominuje Google a Microsoftu jeho snahy s vlastním vyhledávačem a dalšími internetovými službami nevychází tolik, jak by si asi přál. Yahoo sice v podílu na vyhledávání za Googlem také výrazně ztrácí, ale je zde stále silnější než Microsoft.

"Českého trhu by se tento krok bezprostředně nedotknul, spíše v dlouhodobějším horizontu, jakmile by se například produkty Yahoo lokalizovaly do češtiny a začaly soupeřit se Seznamem a Googlem," řekl Miklík.

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě. Firma v listopadu uvedla, že se chce během tří až pěti let stát jedním ze dvou největších aktérů na poli internetové reklamy. Globální obrat internetových aktivit, realizovaný z většiny příjmy z reklam, dosahuje 40 miliard dolarů ročně.

Microsoft dal najevo, že to s podnikáním na webu myslí vážně, již loni v srpnu, kdy koupil internetovou firmu aQuantive. Byla to ze strany Microsoftu dosud největší akvizice, za niž si firma k tržní ceně podniku připlatila navíc 85 procent.
Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.