4. května 2008 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Microsoft nekoupí Yahoo. Nechce dát tolik

Yahoo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yahoo (ilustrační foto) | foto: Brian McGuinessAFP

SAN FRANCISCO Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl stáhnout svou nabídku na koupi internetové firmy Yahoo. Generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer v noci uvedl, že Yahoo odmítla návrhy pod 37 dolarů za akcii. Znamenalo by to zvýšení celkové ceny o pět miliard dolarů na 47,5 miliardy.

Yahoo původně označila nabídku Microsoftu zaplatit 31 dolarů za akcii za podhodnocenou. Microsoft následně zvýšil nabídku na 33 dolarů za akcii, ale podle Yahoo to nestačilo. Nad 33 dolarů za akci už nechtěl Microsoft jít. "Jsme přesvědčeni, že ekonomické požadavky Yahoo jsou pro nás nesmyslné," uvedl Ballmer. Podle něj proto bylo v zájmu akcionářů i zaměstnanců podniku, aby Microsoft nabídku stáhl.

Uvozovky dolníJsme přesvědčeni, že ekonomické požadavky Yahoo jsou pro nás nesmyslné.Uvozovky horní

Analytici říkají, že Yahoo své nároky přehnala a že její akcie můžou po pondělním zahájení obchodů na burze klesnout až o 30 procent na 20 dolarů. Za pátek emise posílila téměř o sedm procent na 28,67 dolaru díky nadějím, že se Yahoo s Microsoftem nakonec dohodne. "Je překvapivé, že se Ballmer stáhl místo toho, aby šel do nepřátelské akvizice na 33 dolarech," uvedl manažer investiční společnosti RCM Walter Price. A Yahoo podle něj měla být rozumnější.

Laura Martinová ze Soleil Securities předpokládá, že se řada akcionářů bude proto s Yahoo soudit. Předseda Yahoo Roy Bostock ve zprávě uvedl, že je jeho firma nadále přesvědčena, že nabídka Microsoftu byla podhodnocená. Yahoo se podle něj pokusí o alternativní příležitosti, blíže se ale nevyjádřil.

Podle informovaného zdroje by Yahoo mohla oznámit partnerství s
internetovým gigantem Google již příští týden. Ballmer dodal, že varianta Yahoo-Google byla příčinou, proč se Microsoft raději stáhl, než by šel do nepřátelského převzetí, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz

Randstad s.r.o.
Junior Production Manager/ka

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč