17. prosince 2008 19:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Microsoft opravuje Internet Explorer

Internet Explorer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet Explorer | foto: MicrosoftReprofoto

LONDÝN Počítačová společnost Microsoft vydala softwarovou záplatu, která má napravit bezpečnostní závadu internetového prohlížeče Internet Explorer ohrožující až 10.000 webových stránek. Chyby mohou zneužít počítačoví piráti k ovládnutí počítačů a krádežím hesel, sdělil dnes Microsoft. Záplata je k dispozici na internetové stránce firmy.

Uživatelům, kteří mají na svém počítači neustále zapnutou funkci Automatických aktualizací, se záplata nainstaluje automaticky, sdělila Markéta Kuklová z české pobočky Microsoftu. Ostatní uživatelé si aktualizaci mohou nainstalovat prostřednictvím služby Windows Update ze stránek Microsoftu.

Závada se zatím dotkla počítačů s verzí Internet Explorer 7. Chyba v Exploreru byla dosud zneužívána hlavně ke krádežím hesel k internetovým hazardním hrám, sdělil BBC poradce firmy Trend Micro Rick Ferguson. Do doby nainstalování aktualizace by však mohla být ohrožena i citlivější data včetně přístupu k bankovním účtům. "Tomu, že to využijí zločinci, se nedá vyhnout," řekl Ferguson.

Někteří experti uživatelům radili, aby do opravy chyby používali jiné prohlížeče, které nejsou touto chybou ohroženy, jako Firefox, Opera, Chrome nebo Safari.

Stoprocentně a navěky zajištěné však nejsou žádné prohlížeče a lidé musí být stále připraveni instalovat bezpečnostní aktualizace, řekl Graham Cluley z firmy Sophos, která se zabývá počítačovou bezpečností.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.