21. dubna 2008 10:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Microsoft přitvrzuje v boji s piráty

Bill Gates | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates | foto: Vadim GhirdaČTK

PRAHA Výrobce nejrozšířenějšího operačního systému na světě chystá další bič na uživatele, kteří Windows používají nelegálně. Nelegálně nainstalované Windows Vista a XP nejprve samy zpomalí chod počítače a pak se zablokují.

Výrobce nejrozšířenějšího operačního systému na světě chystá další bič na uživatele, kteří Windows používají nelegálně. Ode dneška bude Microsoft distribuovat přes internet do systému Windows Vista nástroj, který má odhalit známé způsoby, kterými se obchází povinná aktivace. Stejně chce postupovat i proti pirátským kopiím mnohem rozšířenějších Windows XP, u kterých by podobná blokace měla začít fungovat do tří měsíců.

Uvozovky dolní 
Dáváme uživateli třicet dní na vyřešení situace.Uvozovky horní


Vistu uvedl Microsoft na trh loni. Od té doby si podle manažera divize Windows Tomáše Košky našel systém cestu na asi pět až šest set tisíc počítačů v Česku. Skoro pětina uživatelů ale za Vistu nezaplatila. U více než čtyř milionů uživatelů Windows XP je pak odhadovaný podíl nelegálních kopií kolem 30 procent.


Systém se dá "zmást"
Nelegální uživatelé Visty si musejí stáhnout i program, který jim systém odblokuje a rozhýbe, takzvaný „crack“. Ten pak systém „zmate“, takže si Windows myslí, že jsou již aktivované nebo že lhůta, do které je nutné je aktivovat, je místo standardních třiceti dní od prvního spuštění několik let. Systém pak normálně funguje.

„Pokud crack identifikujeme, uvádíme systém do stavu omezené funkčnosti,“ popisuje boj Microsoftu s nelegálním softwarem Koška. „Dáváme uživateli třicet dní na vyřešení situace. Během nich mu zčerná pozadí, na kterém se objeví informace, že systém není legální. Připomínáme také, že je situaci třeba vyřešit,“ dodal Koška.

Uživatelé nelegálních systémů budou také například muset počkat několik desítek vteřin, než se jim v nelegálně nainstalovaném systému spustí programy. Po třiceti dnech se pak systém zablokuje.

Windows se budou aktualizovat samy a samy si také budou stahovat definice nových cracků. Uživatelé nelegální verze si tak buď budou muset neustále hledat nové „cracky“, které systém ještě nestihne rozpoznat, nebo si koupit legální verzi Windows.


Míra pirátství stoupá v domácnostech
„Podobná opatření mohou nelegální uživatele softwaru natolik frustrovat, že než aby hledali další způsob, jak takovou ochranu obejít, raději si pořídí legální kopii,“ řekl LN mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč. Podle něj míra pirátství ve firemním sektoru klesá, ale v domácnostech naopak stoupá. „Může za to zejména větší dostupnost levnější výpočetní techniky a snadný přístup k internetu,“ dodal Hlaváč

Microsoft dosud proti používání nelegálních kopií bojoval spíše osvětou. Poslední více než tři roky běžel například program Výhody legálních Windows, v rámci kterého uživatelům nabízel zkontrolování jejich počítače a případně výhodný nákup licence.

Míra počítačového pirátství je v Česku 39 procent. Průměr v EU je o čtyři procentní body nižší. Vedle operačního systému Windows je v tuzemsku nejvíce nelegálně kopírovaným softwarem kancelářský balík Office od Microsoftu, počítačové hry a grafické programy jako je AutoCAD nebo Photoshop.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.