22. října 2007 21:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Microsoft se konečně podvolil

Microsoft. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Microsoft. | foto: AFP

BRUSEL Microsoft zpřístupní výrobcům počítačového softwaru informace potřebné k tomu, aby jejich programy hladce spolupracovaly s operačním systémem Windows Sníží také licenční poplatky za technické informace. Americký softwarový gigant se tak po třech letech konečně podřídil antimonopolnímu rozhodnutí Evropské komise.

Komise v roce 2004 dospěla k závěru, že Microsoft zneužívá dominantní pozici na trhu, a uložila společnosti rekordní pokutu 497 milionů eur a nařídila jí změnit obchodní praktiky. Loni v červenci komise firmu pokutovala dalšími 281 miliony eur za to, že se nařízení nepodřídila. Softwarový gigant oznámil, že se proti konečnému rozhodnutí evropského soudu nebude odvolávat.

Podle komisařky pro ochranu hospodářské soutěže Neelie Kreosové Microsoftu už žádná další penalizace nehrozí. Přesto by firma mohla zaplatit ještě stovky milionů eur na pokutách za neochotu podřídit se rozhodnutí komise. Dohoda s Microsoftem bude mít každopádně hluboký dopad na softwarové odvětví.

Zářijové rozhodnutí druhého nejvyššího soudu Evropské unie bylo pro Microsoft velkou právní prohrou. Soud tehdy dal za pravdu tvrzení komise, že největší výrobce softwaru na světě zneužil svého dominantního postavení na trhu a vytlačoval z něj rivaly. Operační systém Windows běží v 95 procentech osobních počítačů na světě.

Microsoft zopakoval, že bude s komisí nadále úzce spolupracovat. Změna postoje firmy vyplynula z jejího jednání začátkem měsíce, kdy stáhla odvolání proti rozhodnutí korejského protimonopolního dozoru.

čtk, Lidovky

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz