9. května 2008 19:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Microsoft se odvolal proti rekordní pokutě

Microsoft - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Microsoft - ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRUSEL Americká softwarová společnost Microsoft se dnes odvolala proti rekordní pokutě 899 milionů eur (22,5 miliardy Kč), kterou mu v únoru uložila Evropská komise za nedostatečné plnění jejích nařízení. Odvolání bylo podáno u Evropského soudu první instance, oznámil dnes Microsoft.

Evropská komise na oznámení Microsoftu odpověděla, že podle jejího přesvědčení je její rozhodnutí právně čisté. Komise se 27. února rozhodla uložit Microsoftu rekordní pokutu za to, že firma dostatečně nezpřístupnila informace o svých produktech konkurentům a že jim za přístup k těmto informacím účtovala příliš vysoké poplatky.

Poskytovat informace konkurentům nařídila komise Microsoftu ve svém prvním zásadním antimonopolním rozhodnutí proti firmě z roku 2004. Únorová pokuta je největší, jakou kdy od Bruselu dostala jednotlivá firma.Uvozovky dolníMicrosoftu byly od EK vyměřeny v minulosti již dvě pokutyUvozovky horní

Současně je to první případ, kdy EK přistoupila k takovéto penalizaci kvůli tomu, že daná firma nevyhověla jejímu předchozímu rozhodnutí.

EK už v minulosti Microsoftu kvůli zneužívání firemní dominantní pozice na
trhu operačních systémů osobních počítačů vyměřila dvě pokuty. V roce 2004 firmu potrestala částkou 497 milionů eur a nařídila jí učinit nápravné kroky.

V roce 2006 jí pak dala další pokutu 280,5 milionu eur za to, že se Microsoft nařízení dostatečně nepodřídil, na což navázala i poslední pokuta. Firma se odvolala proti první pokutě, avšak neúspěšně.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO ÚDRŽBÁŘ – VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 29 000 - 29 000 Kč