23. února 2007 7:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Microsoft zaplatí 1,5 miliardy dolarů

Bill Gates | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates | foto: AFP

NEW YORK/SAN DIEGO Microsoft prohrál soudní bitvu s Alcateů-Lucent. Federální soud rozhodl, že počítačový gigant porušil patentová práva k hudebním empétrojkám. Bude tak muset zaplatit pokutu ve výši 1,52 miliardy dolarů.

Microsoft sdělil, že verdikt nemá oporu v zákoně ani v základních faktech, a proto se proti němu s největší pravděpodobností odvolá.

"Předložili jsme přesvědčivé argumenty a rozhodnutí soudu nás těší," neskrývala spokojenost mluvčí společnosti Alcatel-Lucent Joan Campionová. O podrobnostech verdiktu ale hovořit nechtěla. Spor se podle serveru MarketWatch táhne od roku 2003. Lucent tehdy podal žalobu na zákazníky Microsoftu, včetně firem Dell nebo Gateway.

Pro srovnání: pokuta, kterou musí Microsoft zaplatit, je mnohem vyšší než pokuta, kterou Microsoftu v roce 2004 vyměřila Evropská komise. Ta mu za zneužívání dominantního postavení na trhu vyměřila rekordní pokutu 497 milionů eur (zhruba 14 miliard korun).

Microsoft je podle mluvčího teď nucen podat na Alcatel-Lucent určovací žalobu. Částka 1,52 miliardy dolarů je prý vypočtena z celosvětových tržeb za prodej operačního systému Windows od roku 2003.

Microsoft tvrdí, že k technologii MP3 už má zajištěnou řádnou licenci, kterou získal za 16 milionů dolarů od německé společnosti Fraunhofer. I tak se ale obrátí na prvoinstanční soud s požadavkem, aby verdikt zrušil. Teprve pokud to bude nutné, zváží odvolání.

"Máme obavy, že toto rozhodnutí otevře prostor k tomu, že Alcate-Lucent bude moci žádat náhradu od stovek dalších firem, které si od Fraunhoferu koupily práva k využívání technologie MP3," řekl v reakci na verdikt soudu právní zástupce Microsoftu Tom Burt.

Fraunhofer je uznaným vlastníkem autorských práv k technologii MP3, což podle Microsoftu respektuje každý v tomto odvětví. Microsoft vede s Alcatelem řadu sporů o platnost patentů. Přou se například také o kódovací technologii k herní konzole Xbox 360, kterou vyrábí Microsoft.

Akcie Microsoftu na zprávu reagovaly mírným poklesem, ale ještě do konce obchodování si připsaly nepatrný zisk. Nakonec se prodávaly za 29,39 USD. Akcie Alcatelu, které se obchodují na několika burzách ve světě, nakonec v New Yorku zpevnily o sedm centů na 13,14 USD.

Dnešní verdikt je pokračováním vleklého právního boje mezi Microsoftem a Lucentem, který se mezitím spojil s francouzským Alcatelem, a vytvořil tak technologického obra s působností po celém světě. Minulý týden Microsoft podal na skupinu Alcatel-Lucent žalobu kvůli tomu, že firma je v kolizi se čtyřmi patenty k počítačovým a telefonním systémům.
Lidovky.cz, ČTK