Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Microsoft znejistil investory

Šéf Microsoftu Steve Ballmer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Microsoftu Steve Ballmer | foto: ČTK

PRAHA Softwarový gigant Microsoft, který již léta vládne světovému trhu s operačními programy do počítačů, vstupuje podle šéfů firmy do nové éry. V ní by se podnik chtěl orientovat méně na počítačové programy a více na Internet. Investoři jsou ale nejistí a doufají, že se firmě tato změna vyplatí.

„Vím, že lidé mají hodně otázek, ale tato nová éra bude mnohem zajímavější a investorům přinese i mnohem větší zvýšení hodnoty jejich podílů,“ vyjádřil svůj optimismus současný ředitel Microsoftu Steve Ballmer.

Akcie sofwarového obra ovšem zdaleka nedosahují hodnoty, kterou měly před pěti lety, a další tvrdý zásah utrpěly tento čtvrtek. To se manažerům firmy při pravidelném výročním setkání s finančními analytiky nepodařilo rozptýlit zprávy o dalším odkladu uvedení nového operačního systému Windows Vista na světové trhy.

Akcie Microsoftu tak okamžitě klesly o dvě procenta a obavy z odkladu oslabily i celý americký trh technologických akcií Nasdaq. Vista totiž měla podle softwarového koncernu představovat přelomový program začínající novou epochu počítačových programů.

„Budeme dodávat Windows Vista ve chvíli, kdy bude k dispozici,“ komentoval budoucí vývoj prezident divize Microsoftu pro platformy a služby Kevin Johnson.

Vistu vyvíjí Microsoft již pět let a její uvedení na trh již vícekrát odložil. Firma původně plánovala, že nový operační systém se na trhu objeví už v roce 2005. Podle posledních informací má být systém spotřebitelům k dispozici počátkem příštího roku. Microsoft také připravuje přehrávač hudebních souborů mp3 zvaný Zune, který by měl konkurovat jedničce trhu, výrobku iPod firmy Apple.

Společnost také prochází významnými personálními změnami. Zakladatel firmy, miliardář Bill Gates, totiž nedávno veřejně oznámil, že své aktivity v Microsoftu bude nadále utlumovat a většinu času bude v budoucnu věnovat charitě.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...