3. ledna 2007 17:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mikrovlnné mýtné nahradí v druhé etapě satelit

Mýtné (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Ministerstvo dopravy chce v druhé etapě mýtného nahradit mikrovlnné technologie satelitním systémem. "Máme jasno v tom, že to bude satelit," řekl náměstek ministra Jiří Hodač.

MD zvolilo pro druhou etapu mýtného satelitní technologii
Praha 3. ledna (ČTK) - Ministerstvo dopravy se pro druhou etapu mýtného
rozhodlo, že místo plánované mikrovlnné technologie využije satelitní
systém. "Máme jasno v tom, že to bude satelit," řekl náměstek ministra Jiří Hodač.

Satelitní systém bude spolupracovat s mikrovlnným systémem na dálnicích a rychlostních silnicích. Podle ministerstva není zcela jisté, zda změna technologie není zároveň změnou zadávacích podmínek tendru o mýtné.

MD chce proto o vyjádření požádat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podnět k antimonopolnímu úřadu z ministerstva dosud neodešel, uvedl mluvčí MD Karel Hanzelka.
Satelitní systém pro zpoplatnění silnic prvních tříd navrhl ministerstvu dopravy expertní tým vedený profesorem ČVUT Petrem Moosem.

Pokud antimonopolní úřad změnu technologie posvětí a dodavatelem zůstane rakouská firma Kapsch, je možné spustit systém od 1. ledna 2008, řekl dnes Moos.

Podle původních plánů měli dopravci začít platit na silnicích první třídy již od 1. července letošního roku. Satelitní systém by mohl podle Hodače zakázku zlevnit. "Protože budou
využity prvky infrastruktury mikrovlnné technologie, dohledové centrum, centrum pro zpracování dat, využije se dosavadní výstavba, půjde z velké části o investici do palubních jednotek," řekl k tomu Moos.

Zatím MD počítá pro druhou etapu s náklady 2,6 miliardy korun.

Satelitní systém bude zpočátku využívat služeb amerického GPS, po roce 2010 plynule přejde pod evropský navigační projekt Galileo. V Evropě využívá satelitní systém zatím pouze Německo.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz