7. ledna 2009 8:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Miliardář neunesl ztráty z krize

Místo tragédie. Německý policejní důstojník přechází železniční trať nedaleko místa, kde německý miliardář Adolf Merckle spáchal sebevraždu. Jde o lokalitu v blízkosti jihoněmeckého města Ulmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo tragédie. Německý policejní důstojník přechází železniční trať nedaleko místa, kde německý miliardář Adolf Merckle spáchal sebevraždu. Jde o lokalitu v blízkosti jihoněmeckého města Ulmu. | foto: Lidové noviny

BERLÍN/PRAHA Německý miliardář Adolf Merckle se stal zatím poslední obětí finanční krize, když neunesl problémy svého podnikatelského impéria a spáchal sebevraždu. Čtyřiasedmdesátiletého podnikatele zlomily vysoké ztráty u akcií automobilky Volkswagen, které za pouhé dva dny zaznamenaly výrazný a nečekaný vzestup ceny.

Merckleova rodina ovládá například výrobce cementu HeidelbergCement, farmaceutickou společnost Ratiopharm a prodejce léků Phoenix Pharmahandel. V žebříčku nejbohatších lidí světa, který sestavuje časopis Forbes, Merckle loni obsadil 94. místo.

Podnikatelova rodina uvedla, že Merckle se patrně nedokázal smířit s tím, že se mu asi nepodaří své impérium zachránit. V Merckleho konglomerátu nyní pracuje přes 100 tisíc lidí.
„Zoufalá situace jeho firem v důsledku finanční krize, nejistota posledních týdnů a bezmoc něco udělat zlomily vášnivého podnikatele naší rodiny, který si vzal život,“ uvedla rodina v tiskové zprávě. Podrobnosti nesdělila, prokuratura v německém Ulmu, v jehož blízkosti má Merckle dům, nicméně uvedla, že podnikatele zachytil vlak.

Adolf MercklePodnikatelova rodina byla pod silným tlakem, aby prodala část majetku nebo se snažila vyjednat si u bank překlenovací úvěry. Miliardář se stal obětí takzvaného „short squeeze“, což je situace, kdy velmi rychle roste cena akcie, takže prudce narůstají ztráty těm, kteří sázeli na opačný vývoj.

Epizoda kolem akcií Volkswagenu se odehrála koncem loňského října. Akcie automobilky se prodávaly kolem 210 eur za kus a většina investorů čekala, že budou kvůli problémům v automobilovém sektoru klesat. Jiná německá automobilka Porsche ale pak nečekaně oznámila, že má nad Volkswagenem přes akciové opce už prakticky kontrolu, a na trhu vznikla panika, že není dost volných akcií na vystoupení ze spekulativních sázek na prodej.

Pokud spekulant sází na pokles ceny určitých akcií a jejich kurz naopak začne růst, mohou být ztráty teoreticky nekonečné. V případě Volkswagenu se kurz akcií vyšplhal během dvou dnů ze zhruba 210 na více než 1000 eur za kus.

Lidé z finančních kruhů agentuře Reuters řekli, že Merckle na spekulaci s akciemi Volkswagenu ztratil asi 400 milionů eur (zhruba 10,5 miliardy Kč).

Cizí zavinění miliardářovy smrti je podle vyšetřovatelů vyloučené. Rodině podnikatel zanechal dopis na rozloučenou. V něm se podle magazínu Spiegel omluvil za svůj čin. Akcie Merckleovy firmy Heidelberg Cement klesly v reakci na zprávu o podnikatelově sebevraždě o více než dvanáct procent. „Někteří investoři se obávají, že v době, která je pro společnost velmi těžká, nebude kdo by vedl obtížná vyjednávání s bankami,“ zhodnotil pokles jeden z frankfurtských makléřů.

Základ jmění? Dědictví po dědečkovi z Čech
Merckle získal základ svého majetku ve formě dědictví po svém dědečkovi, který se narodil v Čechách. Z firmy Phoenix Pharmahandel vybudoval největšího německého velkoobchodního prodejce léků. Jeho impérium vydělávalo ročně 30 miliard eur (asi 800 miliard korun).

Podle psychologů může v souvislosti s krizí spáchat sebevraždu množství lidí. Minulý měsíc si prořízl žíly řezačkou na karton pětašedesátiletý francouzský makléř Thierry Magon de la Villehuchet z firmy Access International. Důvodem bylo, že společnost zaznamenala ztrátu asi 1,4 miliardy dolarů v souvislosti s aférou Bernarda Madoffa.
paf, ond, čtk