11. října 2007 8:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Miliardáři potřebují psychology

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Mnoho amerických bankéřů a makléřů začíná svým bohatým klientům nabízet novou službu, takzvané psychologické poradenství. To má podle expertů před sebou skvělou budoucnost a velkou výhodu – není citlivé na cenu, a proto je možné na něm hodně vydělat.

Během deseti let bude podle psychologa a konzultanta Jamese Grubmana tyto služby nabízet většina bankéřů. „Špičkové makléřské firmy a banky si začínají uvědomovat, že je třeba, aby tito odborníci byli k dispozici přímo ve firmě,“ uvedl pro tiskovou agenturu Reuters Grubman, jenž pracuje pro firmu Wachovia Corp.

 Kromě pocitů viny například z nenadále zděděného bohatství se lidé z horních deseti tisíc zabývají především otázkou správné výchovy dětí v prostředí, kde téměř vše lze koupit, a také vztahy mezi partnery, kteří se o peníze dohadují.

 „Jednou z hlavních starostí lidí vlastnících velké bohatství je otázka: Jak mám s těmi všemi penězi zodpovědně vychovat své děti?“ řekl Grubman. Podobně se na celou věc dívá i ředitel investiční divize z konkurenční banky Wells Fargo, Dean Junkans.

 Jeho divize správy majetku nedávno najala dva psychology, kteří mají své služby poskytovat movitým klientům Wells Farga. Navíc banka vidí další možnost rozšíření služeb, a to pro stárnoucí rodiče milionářů. „Mnoho obchodníků, podnikatelů a dalších movitých lidí pociťuje rostoucí potřebu někoho, kdo by se postaral o jejich rodiče,“ řekl Junkans. Wells Fargo v této oblasti nabízí starším občanům například správu majetku, ubytování, lékařskou péči, bankovní služby, ale také takzvanou „rodinnou komunikaci a aktivity“. Junkans spravuje svým starším klientům jmění v hodnotě 250 miliard dolarů. „Toto odvětví roste velmi rychle a není citlivé na cenu,“ podotkl.

Spojené státy jsou domovem největšího počtu lidí s majetkem převyšujícím jednu miliardu dolarů. Na druhém místě je Čína, kde se počet miliardářů zvýšil z loňských 15 na 108.
 Průměrná hodnota majetku 800 nejbohatších lidí v Číně se jen za poslední rok zdvojnásobila na 562 milionů dolarů, uvedla ČTK s odvoláním na zprávy výzkumného týmu Ruperta Hoogewerfa. Ten v minulosti sestavoval žebříčky nejbohatších lidí pro prestižní ekonomický časopis Forbes.

 Jang Chuej-jan s dědictvím po otci ve výši 17,5 miliardy dolaru sesadil z prvního místa loňskou vítězku Čang Jin. Té na udržení vedoucí pozice nestačilo ani ztrojnásobení svého majetku na deset miliard dolarů. Titul nejbohatší podnikatelka světa si ale Čang udržela, a dokonce zvýšila svůj náskok před Američankou Oprah Winfreyovou (moderátorka) a Margaretou Whitmanovou (zakladatelka eBay) a britskou spisovatelkou J. K. Rowlingovou, autorkou knih o malém čarodějovi Harrym Potterovi.

Najdete na Lidovky.cz