13. ledna 2011 7:00, aktualizováno  10:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Milionu rodin zdraží teplo, spalovaní uhlí už nebude zadarmo

Uhelná elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uhelná elektrárna (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Ceny tepla se pro rodiny a velké podniky zvýší až o 40 procent. Teplárny na uhlí si musí začít kupovat emisní povolenky.

Firmám a milionu rodin, které mají teplo z uhelných tepláren, hrozí od roku 2013 podstatné zvýšení účtů. Podle prvních odhadů by jim vytápění mohlo zdražit o dvacet až čtyřicet procent.

Teplárny spalující uhlí totiž už od tohoto data nedostanou emisní povolenky zdarma, ale budou si je muset kupovat. Na bezplatné povolenky budou mít nárok jen teplárny na plyn.

Proč zdraží teplo? Kvůli povolenkám

Teplo pocházející z uhlí zdraží od roku 2013, protože teplárny na toto palivo přestanou dostávat zdarma emisní povolenky. Ty budou mít nadále dodavatelé tepla z plynu. Opatření dolehne nejvíc na střední a východní Evropu, kde převládá spalování uhlí.

"To by velmi výrazně poškodilo konkurenceschopnost českých firem," řekl LN premiér Petr Nečas. Politici a diplomaté se budou ještě snažit vyjednávání zvrátit.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.