12. června 2007 17:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ministerstva budou muset šetřit

Prezident, premiér a noví ministři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident, premiér a noví ministři | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Většina ministerstev bude muset v příštích letech šetřit. Vyplývá to z přípravného materiálu ke státnímu rozpočtu, který vyhotovilo ministerstvo financí. Největší výdajové škrty čekají resort zemědělství a kultury.

Většina ministerstev bude muset zřejmě v následujících letech šetřit. Ministerstvo financí (MF) totiž snížilo v přípravném materiálu ke státnímu rozpočtu jejich výdaje, a to nejen příští rok, ale i v letech 2009 a 2010. S méně penězi by měla hospodařit například inisterstva zemědělství, kultury, zdravotnictví nebo průmyslu. Naopak polepšit by si mělo například ministerstvo vnitra, práce a sociálních věci i resort financí.

Někteří ministři věří, že během nadcházejících jednání se ještě dočkají posílení své kapitoly. "Platí, že během přípravy státního rozpočtu lze navýšit jakékoliv výdaje -
ovšem za předpokladu, že se někde jinde o stejnou částku sníží," řekl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Celkové výdajové rámce v pondělí schválila vláda. Ministerstva by měla v následujících týdnech obdržet výdajové limity, ke kterým se vyjádří do konce července. "Limity jsou nepřekročitelné. Uskrovnit se musí všichni. Jediným výdajem, který poroste, je věda a výzkum," tvrdí Kalousek. Zároveň nevyloučil, že se limity mohou ještě mírně změnit. Vláda má poslancům poslat konečný návrh rozpočtu do konce září.

Ministerstvu vnitra by se měly zvýšit výdaje o 1,3 miliardy korun na více než 55 miliard. Ministerstvo práce a sociálních věcí dostane přidáno 1,17 miliardy, a zvýší tak svůj rozpočet na 427,4 miliardy korun.

Ministerstvo kultury: Je to likvidační
Vojáci by si měli polepšit o 289 milionů korun, ministerstvo obrany by tedy mělo hospodařit s více než 54 miliardami korun. Ministerstvo školství získá 330 milion  korun navíc. První "nástřel" nepočítá podle ministryně Dany Kuchtové s jednou miliardou korun, o kterou bylo jejich financování navýšeno v letošním roce. "Budeme o něm ještě jednat," řekla Kuchtová. Je nutné říct, jakým způsobem bude bez těchto
peněz zajištěn další rozvoj vysokého školství, dodala. Rektoři vládu na jaře vyzvali, aby se připravované škrty nedotkly rozvoje terciárního vzdělávání.

Nejvíce se bude muset podle návrhu uskrovnit ministerstvo zemědělství, které by mělo příští rok ve srovnání s letošním přijít o 2,56 miliardy korun, a snížit tak výdaje na 13,4 miliardy korun. Podle ministerstva by škrty neumožnily vyplatit zemědělcům maximální dorovnání přímých plateb tak jako letos. "S tím se nehodláme smířit a budeme dále jednat s ministerstvem financí o možnostech navýšení našeho rozpočtu. Současně se budeme snažit najít v kapitole položky, kde uspořit, abychom na přímých platbách vyplatili zemědělcům maximální množství finančních prostředků," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. V žádném případě se podle něj nebude šetřit na spolufinancování evropských peněz.

Ministerstvo pro místní rozvoj bude zřejmě muset snížit své výdaje o 1,5 miliardy korun na 4,4 miliardy korun, ministerstvo kultury o 1,2 miliardy na 6,7 miliardy korun. Právě kvůli rozpočtu ministerstva kultury požadují lidovci koaliční schůzku. Podle šéfky poslaneckého klubu Michaely Šojdrové je rozpočtová kapitola ministerstva kultury, které vede její stranický kolega Václav Jehlička, likvidační.

O necelou miliardu na 8,3 miliardy korun klesnou zřejmě příští rok výdaje ministerstva zdravotnictví a o 670 milionů na 11,7 miliardy korun výdaje ministerstva průmyslu a obchodu. Pohoršit si má v následujících letech také Kancelář prezidenta republiky, ministerstvo zahraničí nebo životního prostředí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz