8. března 2011 7:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ministerstvo financí plánuje zrušit dvojí zdanění příjmů firem

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí (MF) chce zrušit dvojí zdanění příjmů firem, toto opatření bude součástí připravované daňové reformy. Ministerstvo financí plánuje odstranit současnou praxi, kdy firma nejdříve zdaní svůj zisk 19 procenty a její akcionáři pak z téhož zisku státu odvedou 15 procent při výplatě dividendy.

Informují o tom Hospodářské noviny. Změna se dotkne statisíců lidí, kteří vlastní akcie podniků vyplácejících dividendy.

"Navrhneme řešení jak neutralizovat, anebo přinejmenším zmírnit pokřivení, které vzniká v důsledku dvojího ekonomického zdanění zisku," řekl deníku náměstek ministra financí Ladislav Minčič, který má na starosti přípravu daňové reformy.

Podrobnosti Minčič odmítl prozradit, podle členů Národní ekonomické rady vlády (NERV), která odstranění dvojího zdanění doporučila, by nejjednodušším řešením bylo zrušení daně z dividend. Další možností je, že si stát daň z dividend ponechá, ale uleví přímo firmám. Obě varianty by současnou daň ve výši 31,15 procenta snížily na 20 procent.

Čtěte také

Vládní ekonomové přitom uvedli, že současný výběr daní je neefektivní, protože firmy se této povinnosti umějí vyhnout. Podle členů NERV by navíc snížení daně mohlo znovu přilákat do Česka firmy, které svá sídla přestěhovaly do zahraničí. Podobná situace totiž nastala po snížení daně z dividend na Slovensku.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.