5. května 2008 9:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ministerstvo financí vypíše obří tendr

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Veškeré státní peníze, tedy asi dva biliony korun ročně, by měly protéct nově vybudovanou státní pokladnou. Její dodavatel vzejde z výběrového řízení a měl by vytvořit také centrální účetní systém státu.

Od obou systémů si ministerstvo slibuje větší kontrolu nad tokem peněz a stavem státního majetku. „Na centrální adrese se objeví zadávací dokumentace v druhé polovině května,“ uvedl šéf projektu státní pokladny Pavel Nevšímal. Ministerstvo financí dřívější výběrové řízení jen na rozpočtový systém zrušilo začátkem února. Nyní budou dodavatelé soutěžit prakticky o celou státní pokladnu.

Hlavní kritérium: cena
Podle Pavla Nevšímala jde o zhruba dvojnásobnou hodnotu zakázky než v případě zrušeného tendru. „Celá tato částka není ale jen pro jednoho dodavatele. Jsou do ní započítány i zakázky na projektového manažera, právní pomoc či školení,“ dodal Nevšímal. Záleží také na tom, jakou částku nabídnou dodavatelé v tendru, kde o cenu půjde v první řadě. „Majoritní váhu, přes padesát procent, bude mít mezi hodnotícími kritérii cena. Dalším důležitým hodnotícím kritériem bude co nejrychlejší nasazení systému do provozu,“ řekl Nevšímal.

Hodnotit nabídky dodavatelů bude třináctičlenná komise, kde budou zasedat zástupci ministerstev, úřadu vlády či manažer a právník projektu.
Zrušenému výběrovému řízení předcházel tzv. soutěžní dialog. Ačkoli se ministr financí Miroslav Kalousek k této proceduře příliš kladně nevyjadřoval, Nevšímal oceňuje některé její klady: „Soutěžní dialog projekt zdržel, ale ministerstvo si vyjasnilo, co chce a požaduje. Z tohoto hlediska to nebyl zahozený čas.“

Během soutěžního dialogu se podle něj ukázala i větší nutnost provázanosti rozpočtového systému a centrálního účetního systému, na které chtělo ministerstvo původně vypsat výběrová řízení zvlášť. „Dodavatele obou systémů není vhodné oddělit. Proto vypisujeme výběrové řízení na oba komponenty zároveň,“ řekl Nevšímal.

Podmínkou bude zkušenost s podobnou zakázkou v jiné zemi EU
Možní účastníci veřejné soutěže krok ministerstva vítají. „Je to smysluplnější, účetnictví a rozpočet odtrhnout nejde,“ řekl LN Jaromír Řezáč z jihlavské společnosti Gordic. „Obecně bývá pro zákazníka i dodavatele výhodné pracovat na komplexním řešení,“ dodal Petr Oubrecht, obchodní ředitel pro veřejnou správu firmy HP.
Podle Nevšímala bude vzhledem k velké hodnotě zakázky tendr vhodný spíše pro konsorcia firem. Stát bude požadovat, aby firmy již měly zkušenosti s podobnou zakázkou v zahraničí. Tedy aby již v nějaké zemi EU implementovaly systém státní pokladny či dodaly projekt podobného rozsahu pro státní správu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!