Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ministerstvo financí vypíše obří tendr

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Veškeré státní peníze, tedy asi dva biliony korun ročně, by měly protéct nově vybudovanou státní pokladnou. Její dodavatel vzejde z výběrového řízení a měl by vytvořit také centrální účetní systém státu.

Od obou systémů si ministerstvo slibuje větší kontrolu nad tokem peněz a stavem státního majetku. „Na centrální adrese se objeví zadávací dokumentace v druhé polovině května,“ uvedl šéf projektu státní pokladny Pavel Nevšímal. Ministerstvo financí dřívější výběrové řízení jen na rozpočtový systém zrušilo začátkem února. Nyní budou dodavatelé soutěžit prakticky o celou státní pokladnu.

Hlavní kritérium: cena
Podle Pavla Nevšímala jde o zhruba dvojnásobnou hodnotu zakázky než v případě zrušeného tendru. „Celá tato částka není ale jen pro jednoho dodavatele. Jsou do ní započítány i zakázky na projektového manažera, právní pomoc či školení,“ dodal Nevšímal. Záleží také na tom, jakou částku nabídnou dodavatelé v tendru, kde o cenu půjde v první řadě. „Majoritní váhu, přes padesát procent, bude mít mezi hodnotícími kritérii cena. Dalším důležitým hodnotícím kritériem bude co nejrychlejší nasazení systému do provozu,“ řekl Nevšímal.

Hodnotit nabídky dodavatelů bude třináctičlenná komise, kde budou zasedat zástupci ministerstev, úřadu vlády či manažer a právník projektu.
Zrušenému výběrovému řízení předcházel tzv. soutěžní dialog. Ačkoli se ministr financí Miroslav Kalousek k této proceduře příliš kladně nevyjadřoval, Nevšímal oceňuje některé její klady: „Soutěžní dialog projekt zdržel, ale ministerstvo si vyjasnilo, co chce a požaduje. Z tohoto hlediska to nebyl zahozený čas.“

Během soutěžního dialogu se podle něj ukázala i větší nutnost provázanosti rozpočtového systému a centrálního účetního systému, na které chtělo ministerstvo původně vypsat výběrová řízení zvlášť. „Dodavatele obou systémů není vhodné oddělit. Proto vypisujeme výběrové řízení na oba komponenty zároveň,“ řekl Nevšímal.

Podmínkou bude zkušenost s podobnou zakázkou v jiné zemi EU
Možní účastníci veřejné soutěže krok ministerstva vítají. „Je to smysluplnější, účetnictví a rozpočet odtrhnout nejde,“ řekl LN Jaromír Řezáč z jihlavské společnosti Gordic. „Obecně bývá pro zákazníka i dodavatele výhodné pracovat na komplexním řešení,“ dodal Petr Oubrecht, obchodní ředitel pro veřejnou správu firmy HP.
Podle Nevšímala bude vzhledem k velké hodnotě zakázky tendr vhodný spíše pro konsorcia firem. Stát bude požadovat, aby firmy již měly zkušenosti s podobnou zakázkou v zahraničí. Tedy aby již v nějaké zemi EU implementovaly systém státní pokladny či dodaly projekt podobného rozsahu pro státní správu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - EXTRUZE PLASTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč