15. března 2007 19:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ministerstvo navrhne zvýšení DPH

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí předloží vládě návrh na zvýšení dolní sazby DPH. Ze stávajících pěti procent by mohla stoupnout na 9 procent. Zdražily by se například potraviny či knihy. Informaci přinesl server Euro OnLine.

O konečné podobě změn budou v příštích týdnech jednat ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Kalousek nedávno uvedl, že daňové a jiné změny s dopadem na veřejné finance by měl veřejnosti představit na přelomu března a dubna.

Opoziční sociální demokracie se přitom v minulosti nechala slyšet, že trvá na
zachování snížené pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. Rozhodnutí o nárůstu nižší sazby DPH by mělo podle Eura zvýšit rozpočtové příjmy zhruba o 25 miliard korun v roce 2008.

Náhrada prostředků za daň z příjmu
Tyto příjmy mají v zásadě nahradit částku, o níž Česko přijde nižším výnosem daní z příjmu. Kabinet Mirka Topolánka hodlá zavést jednotnou sazbu pro daně z příjmu a výrazné slevy na těchto daních.

Vláda se zavázala, že v příštím roce sníží schodek veřejných financí na úroveň tří procent hrubého domácího produktu. Jelikož daňová reforma má být s neutrálním dopadem na rozpočet, rozhodující budou úspory v sociální oblasti, připomíná Euro.

Snížené sazbě DPH podléhají například potraviny, knihy, časopisy, některé zdravotnické prostředky, dětské sedačky, některé služby, zdravotní a sociální péče. Lze tedy předpokládat, že tyto služby či zboží mohou v budoucnu podražit.

Navzdory složitým diskusím v Evropské unii se Česko rozhodlo zachovat sníženou sazbu i na stavební práce spojené se zajišťování sociálního bydlení a také na dětské pleny.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz