26. února 2013 7:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ministerstvo šetří, chce zrušit dotované jízdné pro studenty

Cestování vlakem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování vlakem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo dopravy plánuje zrušit dotované jízdné pro studenty ve vlacích a autobusech. Ponechání žákovských slev by poté mělo zůstat na rozhodnutí samotných dopravců. Počítá s tím nová vyhláška, kterou ministerstvo poslalo do meziresortního řízení. Změna by mohla platit od poloviny letošního roku.

Informace přinesla dnešní Mladá fronta Dnes. Po zrušení zlevněných jízdenek pro seniory přichází na řadu i studenti. "Připravuje se nový cenový výměr, který nebude poskytování slev pro studenty a žáky dopravcům nařizovat," řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura to zdůvodňuje nutnými úsporami. Nový návrh by měl státu ročně ušetřit zhruba dvě stě milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Dosud musí studentům dopravci slevit čtvrtinu z plné ceny, peníze si poté naúčtují u ministerstva dopravy. "Chápu, že zrušení slev pro studenty a žáky zasáhne nejeden rodinný rozpočet. Proto jsem zahájil jednání s Českými drahami směřující k tomu, že tento dopravce zachová určitou formu slev pro žáky, studenty, ale i důchodce," uvedl Stanjura.

Slevy zůstanou jen postiženým

V ohrožení jsou zejména nedotované autobusové a vlakové linky, jako je například trasa mezi Prahou a Ostravou nebo Prahou a Brnem.

Povinnou slevu by poté dopravci nabízeli jen postiženým a jejich doprovodu. Návrh musí schválit ještě vláda. Změna se nelíbí soukromým dopravcům, nahrává prý Český drahám.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.