27. února 2009 11:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ministerstvo už zrušilo zálohy na daně

PRAHA Ministerstvo financí zrušilo pro letošní rok firmám a podnikatelům s maximálně pěti zaměstnanci povinnosti platit zálohy daně z příjmů fyzických a právnických osob. Opatření je součástí Národního protikrizového plánu, který vláda schválila 16. února.

Odpuštění záloh se týká všech podnikatelů, kteří k 1. prosinci 2008 neměly zaměstnance nebo zaměstnávaly nejvýše pět zaměstnanců. "Jedná se o další opatření s cílem podpořit efektivnější nakládání s finančními prostředky v podnikatelském sektoru," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Vzhledem k tomu, že podnikatelé a malé firmy budou muset na začátku přístí roku daně doplatit, jedná se o podporu pouze současné platební schopnosti. "V době ztíženého přístupu k úvěrům posílí toto opatření peněžní toky podnikatelů a umožní jim uspořené prostředky použít na financování jejich podnikání," uvedl ředitel daňového oddělení PricewaterhouseCoopers Petr Frisch.

Rozhodnutí ministerstva nabude účinnosti dnem zveřejnění ve finančním zpravodaji, což by mělo být podle mluvčího MF Ondřeje Jakoba počátkem příštího týdne.

Lidovky.cz, ČTK