23. července 2007 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ministerstvo zažalovalo ČSOB o 27 miliard

ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSOB | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA O téměř 27 miliard korun zažalovalo ministerstvo financí ČSOB u arbitrážního soudu v Paříži. Peníze žádá jako kompenzaci v souvislosti s očištěním Investiční a Poštovní banky, kterou ČSOB převzala v červnu 2000.

Ministerstvo zároveň odmítlo požadavek na zaplacení 1,7 miliardy korun jako dlužné částky za transakce související s převodem IPB.

V žalobě ČSOB z letošního června jde o garance, které stát poskytl bance po převzetí IPB. ČSOB mohla z portfolia IPB vybrat problematické úvěry a převést je za plnou cenu na stát, který je s velkou ztrátou prodával dál. Stát ovšem účty ČSOB v několika případech odmítl proplácet.

Jedním z nich je pohledávka za 1,7 miliardy korun za zkrachovalou společností J.Ring, která patřila do konglomerátu firem ovládaných podnikateli Jaroslavem Roušalem a Antonínem Charouzem. Podle České konsolidační agentury pohledávku znehodnotila sama ČSOB svým špatným postupem.

ČSOB vrátila už vyplacených 1,7 miliardy korun ČKA až po soudním rozhodnutí. K arbitráži přistoupila poté, co se peníze pokoušela neúspěšně vymoci od ministerstva financí na základě smluv o státních zárukách. IPB vznikla v roce 1990 jako malá banka s jedinou pobočkou. Během devadesátých let se ale rychle rozrostla a dostala se mezi čtyři největší finanční ústavy v ČR. ČNB na ni uvalila nucenou správu 19. června 2000 a ČSOB koupila peněžní ústav o tři dny později.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!