Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ministr chce zapojit všechny nezaměstnané do veřejných prací

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Ministr Drábek chystá radikální změnu. Ti, kteří budou chtít získat příspěvek v hmotné nouzi, budou mít povinnost odpracovat určitý počet hodin veřejně prospěšných prací. Už v příštím roce by se změna mohla týkat všech nezaměstnaných s výjimkou lidí práce neschopných. Pro Lidové noviny to uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

"Plánujeme, že se nezaměstnaný automaticky do veřejné služby zapojí. Když odmítne, budeme to vnímat tak, že požaduje pomoc od státu ale není se ochoten do práce zapojit. A podle toho ho také oceníme na sociálních dávkách," řekl Drábek LN.

Jaromír Drábek (TOP 09)

V současnosti musí v zájmu získání dávek v hmotné nouzi odpracovat alespoň 20 hodin týdně ve veřejné službě ti, kteří jsou na Úřadech práce registrováni více jak 6 měsíců. To chce Drábek změnit. Ministr chce také zvýšit rozdíl ve výši vyplácených dávek těm, kteří jsou ochotni pracovat nad rámec povinného počtu hodin.

"Rozdíl v dávkách hmotné nouze mezi lidmi, kteří odpracují pouze povinných 20 hodin veřejné služby, a těmi, kteří pracují více, je dnes 1,500 korun. Tento rozdíl není dostatečně motivující. Musí být vyšší," uvedl Drábek. Na novele zákona chce Drábek začít pracovat ještě letos. "V průběhu příštího roku by opatření mělo vstoupit v platnost," dodal ministr.

Anketa

Souhlasíte s tím, aby nezaměstnaní museli odpracovat určitý počet hodin veřejných prací?

Rozhodně ano. Nezaměstnaní by neměli pobírat příspěvky za to, že sedí doma 6385
Ano, ale pouze po určité době, kdy se jim nedaří práci najít 2128
Ne, nezaměstnaní by si měli hledat práci a zvyšovat kvalifikaci 864
Nevím 70

Zapojení více nezaměstnaných do povinné veřejné služby má snížit výdaje státu například na budoucí úklidy povodňových škod. Do těch se nyní nezaměstnaní zapojují v rámci veřejně prospěšných projektů. Na jejich odměnu se skládají jak obecní rozpočty, tak Úřady práce.

V současnosti je v Česku 505.284 nezaměstnaných. Pouze 14 tisíc z nich bylo v červnu činných ve veřejné službě.

Další podrobnosti o plánovaných změnách si přečtěte v úterním vydání deníku

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %
Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %

Taky máte doma malého raubíře s vášní pro vlaky? Nebo je snad ten váš fascinován bagry, stavebními stroji a nejrůznějším nářadím? Pak ho nadmíru potěšíte některou z novinek nakladatelské značky ELLA & MAX. Knížky s magnetkami Vláčky, Bagry nebo Stavba mohou mít malí milovníci techniky – na rozdíl od skutečných strojů – stále po ruce a vedle toho, že se s nimi skvěle zabaví, budou rozvíjet i kompetence důležité nejen pro budoucí čtenářství!