Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ministr vybral výběrce mýtného

Mýtné (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA  Ministr dopravy Milan Šimonovský již vybral vítěze tendru na dodavatele mýtného systému. Na základě doporučení komise podepsal rozhodnutí o vyloučení tří uchazečů, kteří nesplnili podmínky zadávacího řízení. Zakázku přidělil zbývajícímu ze čtyř uchazečů.

Podle neoficiálních informací se vítězem stal Kapsch, který podal až třetí nejnižší nabídku. S výsledkem jednání výběrové komise ještě před podpisem definitivního rozhodnutí ministr seznámil kabinet. "Protože to neumožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek, ministr dopravy ani ostatním ministrům nesdělil, kdo se stane vítězem," řekl vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn.

S rozhodnutím ministra dopravy nesouhlasí předseda KSČM Vojtěch Filip. Řekl, že komunisté budou chtít na nadcházející schůzi Sněmovny zařadit bod, v rámci kterého by vláda o okolnostech tendru podala podrobné informace. Rozhodnutí Šimonovského o vyloučení tří uchazečů označil za drzost.

Podle středočeského hejtmana a stínového ministra dopravy ODS Petra Bendla už samotný způsob nastavení výběrového řízení naznačoval, kdo má vyhrát. "Bude potřeba nechat prověřit tu soutěž, jestli opravdu proběhla regulérně," řekl Bendl Českému rozhlasu. 

Meziresortní hodnotící komise obdržela podle mluvčí ministerstva Marcely Žižkové nabídky čtyř uchazečů, které posoudila, a konstatovala, že tři z nich nevyhověly zadaným kritériím. Některé neobsahovaly požadovanou technickou úroveň, nenabídly například dostatečnou odolnost proti rušení systému. Někde zase chybělo povinné pojištění odpovědnosti nebo bankovní záruka.

Oficiálně by měl jméno vítěze zveřejnit server veřejných zakázek www.centralniadresa.cz zhruba za tři až čtyři dny. Jméno vítěze tak bude definitivně známo zřejmě až začátkem příštího týdne. Důvody vyřazení se uchazeči dozvědí písemně. "Ministerstvo dopravy ponechává na jednotlivých uchazečích, zda veřejnosti podrobnosti v této věci sdělí či nikoli," řekla mluvčí. 

V Česku se má mýtné od nákladních vozů nad 12 tun začít vybírat od roku 2007 na 970 kilometrech dálnic a rychlostních komunikací. Na vybrané tahy první třídy by se zpoplatnění mělo rozšířit od roku 2008. Platilo by se pak na 2100 kilometrech českých silnic.

Sdružení Ascom Fela s Damovem a ABD Group nabídlo, že systém vybuduje a bude ho deset let provozovat za 15 miliard korun, sdružení Autostrade za 17,5 miliardy a Kapsch za 22 miliard korun. Nejvyšší cenu, 33,7 miliardy, navrhlo konsorcium A-Way a AŽD. Cena měla hrát při výběru vítěze 60procentní roli.  Soutěž již kritizovalo sdružení, které podalo nejnižší nabídku. Ministerstvo dopravy podle něj porušilo zákon. Sdružení již také podalo podnět k antimonopolnímu úřadu. Také Autostrade se nedomnívá, že by neoficiálně zveřejněný důvod vyřazení její nabídky byl podstatný.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?