Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ministři a lékárníci se shodli na klesající marži

Lékárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárna - ilustrační foto | foto: Juliana KřížováLidové noviny

PRAHA Od srpna začne v Česku platit takzvaná degresivní marže na léky, která se s rostoucí cenou medikamentu snižuje. Dohodu dnes podepsali ministři David Rath a Bohuslav Sobotka s představiteli lékáren.

Zástupci majitelů lékáren považují výsledek za kompromisní řešení, které by mělo být ale jen přechodné.

Od ledna se snížila marže na léky z 32 na 29 procent. Od srpna by na medikamenty do 150 korun měla připadnout přirážka 33 procent, na preparáty nad 5000 korun pak deset procent. "Průměrná marže, která je dnes 29 procent, se tak sníží na 28,5 procenta," upřesnil Rath.

Obchodní přirážky pro léky mezi 150 a 5000 korunami nyní podle ministra odborníci "dopilovávají". Konečný návrh dostanou k posouzení zdravotní pojišťovny, představitelé zaměstnavatelů i odbory. Po připomínkách by ministr financí měl vydat cenový výměr, který marži stanoví, dodal Rath.

Dnešní schůzky na ministerstvu financí se zúčastnili zástupci Grémia majitelů lékáren a Asociace provozovatelů lékáren. Chyběli představitelé České lékárnické komory, která Rathova rozhodnutí kritizuje.

Nesouhlasila například s lednovým tříprocentním snížením marže na léky. Tento krok podle ní ohrožuje až čtvrtinu z 2200 lékáren, a to zejména ty menší na venkově. Vedení komory již dříve uvedlo, že ministr ztratil jeho důvěru a jednat s ním už nebude.
,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...